Batı Trakya Online

Yunanistan’ın ev ödevleri kabarıyor

Özgür Mehmet

Özgür Mehmet

Yazarın şu ana kadar yazılmış 8 makalesi bulunuyor.
Yunanistan’ın ev ödevleri kabarıyor

  – AB, AMB ve IMF, Yunanistan’dan tedbirlerin uygulanmasını hızlandırmasını istedi
  – Venizelos: Yeni ek önlemler alacağız
  – Vergiye tabi olmayan miktar 5000 Avroya iniyor

  Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) temsilcileri “Troyka” ile Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos arasındaki, hafta içerisinde üç gün süren telekonferans görüşmelerinden Yunanistan’a yeni ev ödevi çıkarken görüşmeler önümüzdeki haftaya kaldı.

  Troyka yetkililerinin, 110 milyar avroluk kurtarma paketinin 8 milyar avroluk 6’ncı diliminin serbest bırakılmasıyla ilgili incelemelerini sürdürmek üzere önümüzdeki hafta başında Atina’ya gelmeleri konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

  Troyka, önlemlerin uygulama geçirilmesini istiyor

  AB, AMB ve IMF, Yunanistan’ın uluslararası kreditörlerinin yardım fonunun yeni dilimini serbest bırakmak için Atina’ya hızlandırması gereken 15 tedbirden oluşan bir liste sundukları belirtildi.

  Buna göre, Atina’nın kamu çalışanlarını işten çıkarmaya başlaması, kamu çalışanları ve emeklilere ödenen maaşlarda kesinti veya dondurma yoluna gidilmesi, ısınma yakıtında vergi artırılması, zarar eden kamu kuruluşlarının kapatılması, sağlık harcamalarının azaltılması ve özelleştirmenin hızlandırılması gerekiyor.

  Bu tedbirlerin hepsinin, Yunanistan parlamentosunun Haziran’da AB/Uluslararası Para Fonu (IMF) yardımını alarak iflastan kurtulabilmek için kabul ettiği orta vadeli bütçe planı içinde zaten yer aldığı belirtildi.

  IMF, ülkenin yardım planı kapsamında belirlenen reformları uygulaması ve vergi toplamada iyileşme sağlaması gerektiğini ve de esas olan bunların uygulamaya geçirilmesi olduğu yönünde görüş bildirdi.

  Venizelos: Yeni ek önlemler alacağız

  Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, mali krizle mücadele çerçevesinde yeni ek önlemlerin alınacağını açıkladı.

  Venizelos, Parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın, içerisinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için icap eden her şeyi yapması gerektiğini ifade ederek, “Bütçede açık üretmeye devam ediyoruz. Evet, ek önlemler alacağız. Daha başka fedakârlıklara katlanacağız. Bütçenin iyileştirilmesiyle ilgili programın sistematik bir şekilde uygulanmasıyla mucize burada doğacak” dedi.

  Yunanistan’ın, Euro Kuşağı üyesi olduğunu ve böyle olmaya da devam edeceğini belirten Venizelos, “Euro Kuşağı, Yunan sorununu çözebileceğine dair mesaj göndermezse, hiçbir sorunu çözemeyeceği mesajını verecektir. Biz, Euro Kuşağı’nın toplam borcunun sadece yüzde 2’sini oluşturuyoruz” diye konuştu.

  Avrupa borsaları Yunanistan’ı fiyatladı

  Troyka görüşmelerinin ardından Yunanistan için bir çözüm çıkmaması ile Avrupa hisse senetleri değer kaybetti.

  Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkililerinin üç günlük görüşmelerde Yunanistan’ın borç krizini çözmede bir sonuç alamamasından dolayı yetkililerinin önümüzdeki hafta tekrar Atina’ya dönecek olmaları ile Avrupa hisse senetleri geriledi.

  Vergi ve Gümrük Dairesi memurları greve gidiyor

  Önümüzdeki günlerde bütçe görüşmeleri kapsamında ele alınacak olan kamu maaşlarının yeniden yapılandırılmasını protesto etmek amacıyla Vergi ve Gümrük Dairesi memurları greve gideceği belirtildi.

  Yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı, Vergi ve Gümrük Dairesi memurlarının katılacağı 48 saatlik grevin 27-28 Eylül tarihlerinde yapılacağı aktarıldı. Ayrıca aynı gün içerisinde Ekonomi Bakanlığında çalışan memurların bir protesto yürüyüşü de organize edeceği belirtildi.

  Yeni önlemler belli olamaya başladı; vergiye tabi olmayan miktar 5000 Avroya iniyor

  Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) temsilcileri “Troyka” ile yapılan görüşmeler sonucunda alınacak olan önlemler ile ilgili olarak Hükümet Sözcüsü İlias Mosialos bir açıklama yaptı.

  Yapılan açıklamada en çarpıcı önlemler arasında ise kamu harcamalarının kesilmesi, emekli aylıklarının %20 oranında azaltılması ve vergiye tabi olmayan miktar 5000 Avroya indirilmesi olarak gözükmektedir.

  Alınacak yeni önlemleri kısaca aktaracak olursak, “Vergiye tabi olmayan miktar 5000 Avroya çekilmesi, kamu personeli maaşlarının yeniden yapılandırılması, 1,200 Avro üzerinde maaş alanların maaşlarının %20 oranında kesilmesi, 55 yaşın altında olup da 1000 Avro üzerinde emekli aylığı alanların maaşlarında %40 kesintiye gidilmesi, Dizel ve Soba Gazı’nda vergilerin artırılması ve son olarak da kamu harcamalarının kısılması”.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ