Batı Trakya Online

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou kimdir?

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou kimdir?

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou kimdir? İşte, çevreci ve liberal görüşleriyle tanınan kadın yargıç Sakellaropoulou hakkında merak edilenler…

Yunanistan, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazandığı tarihten günümüzdeki süreçte ilk defa devlet mekanizmasının başına bir kadını seçti. Kıdemli yüksek yargıç Ekaterini Sakellaropoulou, Yunan parlamentosunda cumhurbaşkanlığına seçildi.

Peki, çevreci ve liberal görüşleriyle tanınan, önde gelen bir hukukçu olan Sakellaropoulou kimdir?

Sakellaropoulou, liberal dünya görüşü ve çevreci profiliyle öne çıkıyor. Yunanistan’ın üst sınıflarına mensup bir ailenin kızı olarak ülkenin prestijli eğitim kurumlarında okudu ve hukuk alanındaki kariyerini Yunanistan’ın en yüksek yargı-danışma organı olan Danıştay’da (Simvoulio Epikrateias) sürdürdü.

1956 yılında Selanik’te dünyaya gelen Sakellaropoulou’nun babası Nikos Sakkelaropoulos, Nazi işgalinin ve iç savaşın sona ermesinden sonra komünizm karşıtlığı temelinde yeniden şekillenen Yunanistan yargısının kıdemli bir mensubuydu.

40 YIL BOYUNCA DANIŞTAY’DA GÖREV ALDI

Ekaterini Sakellaropoulou, Yunanistan’ın prestijli eğitim kurumu olan Arsakeios Okulu’nda orta öğrenimini bitirdikten sonra Yunanistan Hukuk Fakültesi’nde okudu ve bu eğitim kurumundan yüksek başarı notuyla mezun oldu. Yaklaşık 40 yıl boyunca Danıştay’ın çeşitli kademelerinde görev aldı. Ayrıca, yargı kurumunun sendikal hareketinde de aktif rol aldı. Bu dönem boyunca hukuk ve çevre konulu birçok uluslararası seminerde de boy gösterdi.

Sakkelaroupolou 2015 yılında, kreditörlerin yönlendirmesiyle Yunanistan’a kemer sıkma politikalarını dayatan dönemin Yeni Demokrasi-Pasok koalisyon hükümeti tarafından Danıştay başkan yardımcılığına seçildi. 2018 yılında da, merkez soldaki Syriza iktidarı tarafından Danıştay’ın ilk kadın başkanı olarak atandı.

KEMER SIKMA POLİTİKALARINA KARŞI TALEPLERİ GERİ ÇEVİRDİ

Sakkelaropoulou, Yunanistan’ın en yüksek yargı organının başkanlığına Syriza tarafından atanmış olmasına rağmen, merkez-liberal hayat görüşünden taviz vermedi. Syriza’nın desteğini almasından kısa süre sonra Pasok’un eski lideri Evangelos Venizelos’un bir kitap tanıtım etkinliğinde yer aldı. Aynı süreçte, Danıştay’da Yunanistan emek hareketinin kemer sıkma politikalarına karşı öne çıkardığı bir dizi tez ve talebi “Ülkenin ekonomik olanakları kısıtlı” diyerek geri çevirdi.

Sakellaroupolou yargıçlık yıllarında önüne gelen liberal ve çevre dostu dosyalara olumlu yaklaştı. Bu bağlamda din hanesinin nüfus cüzdanlarından çıkarılması fikrini destekledi. Ayrıca, çevre ve iklim gerçekliğini etkileyen birçok dosyada çevre dostu görüşleriyle öne çıktı.

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı kişisel hayatında da çevreye büyük önem atfediyor. Sakellaropoulous’un kişisel profili çevre ve hayvanlarla iç içe fotoğraflarla dolu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ