Batı Trakya Online

Yunanistan’da futbol krizi: FIFA’dan yardım istediler

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Yunanistan’da futbol krizi: FIFA’dan yardım istediler

Yunanistan, iki futbol kulübü arasındaki çarpık mülkiyet ilişkisinin ortaya çıkması ve küme düşürülme riski nedeniyle PAOK taraftarlarının sokağa dökülmesi sonrası futbolu tartışıyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis, ülke futbolunda reform için FIFA ve UEFA yetkililerinden yardım istedi.

Yunanistan’da Selanik’in PAOK ve İskeçe’nin Ksanthi kulüplerinin mülkiyet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla geçtiğimiz hafta patlak veren futbol krizi derinleşiyor. Yunan medyası, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in ülke futbolunun geleceğine yönelik olarak önemli kararlar alacağını, uluslararası futbolun yönetim organları olan FIFA ve UEFA’nın başkanlarını da ülkenin sorunlu Süper Ligi’ni gözden geçirmeyi amaçlayan ‘muhtıra’ taslağına yardımcı olmaları için Atina’ya davet edeceğini yazdı.

‘GREXIT’ BİLE DÜŞÜNÜLÜYOR

Yunanistan futbolundaki kriz, futbol yöneticilerinin kirli çıkar ilişkileri ve şike iddialarının yaygın olduğu bir dönemde, Yeni Demokrasi iktidarının bu soruna eğilmesiyle gündeme geldi. Yunanistan medyasına göre Miçotakis, ülkedeki tüm futbol faaliyetlerinin askıya alınması dahil birçok seçeneği gözden geçiriyor. Hatta bir ‘Grexit’, yani ülkenin Avrupa’nın tüm futbol faaliyetlerinden geçici olarak men edilmesi de düşünülüyor.

Miçotakis ise Yunan parlamentosunda yaptığı konuşmada, ülke futbolundaki büyük sorunların devam etmesi halinde ligi askıya almaktan çekinmeyeceğini söyledi. Başbakan ayrıca, PAOK ve Ksanthi kulüplerinin mülkiyet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla küme düşürülmesini önlemek için çarşamba günü kabul edilen ancak büyük tartışmaya yol açan yasal değişikliğin de arkasında durdu. Miçotakis, söz konusu düzenlenmenin kuzey-güney bölünmesinin yol açtığı toplumsal uyum konusundaki endişeden kaynaklandığını savundu.

Yunanistan Profesyonel Spor Komisyonu geçtiğimiz hafta, lig lideri PAOK ve Ksanthi’yle ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını ele alarak, iki kulübün de küme düşürülmesi gerektiği kanaatine varmıştı. Zira, Olympiakos PAOK’un sahibi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisinin eski bir milletvekili olan Pontuslu iş insanı Ivan Savvidis’in, bir aile üyesi aracılığıyla Ksanthi kulübünde hisse aldığını iddia ediliyordu.

HÜKÜMETİN YASA GEÇİRMESİ TARTIŞMA YARATTI

Miçotakis işte bu gelişmeler sonrasında FIFA ve UEFA’dan acil yardım talep etti. Başbakan, “Bu sağlıksız iklim uzun müddet devam edecek olursa, son çare olarak Süper Lig’i askıya almak zorunda kalacağız” uyarısında da bulunmuştu. Bu açıklanın hemen ardından da, binlerce PAOK taraftarı perşembe günü Selanik’te bir gösteri düzenlemişti.

Hükümet, yankı uyandıran bu gösteri sonrasında parlamentodan apar topar geçirilen bir yasayla ile küme düşürülme cezasını yeniden düzenledi. Yeni süreçte kanun ihlallerinde bulunan kulüpler küme düşürme yerine eksi 10 puan cezasına çarptırılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ