Batı Trakya Online

Yunanistan’da doğacak her bebek için annelere 2 bin avro verilecek

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Yunanistan’da doğacak her bebek için annelere 2 bin avro verilecek

Ekonomik krizi arkasında bırakmaya çalışan Yunanistan, önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Yunanistan’da gündeme gelen yeni kanun tasarısına göre belirli kriterler temelinde, yeni doğan bebekler için parasal yardımda bulunulacak.

Yunanistan’da hükümet, her hane için belirli kıstaslar temelinde, yeni doğan bebeklere 2 bin Euro tahsis eden bir yasa tasarısının nihai metnini değerlendirmeye başladı. Söz konusu yasa tasarısında, yıllık 70 bin Euro’dan az geliri olan aileler hedefleniyor.

Kiriakos Miçotakis hükümeti, yeni doğan bebeklere yönelik ‘bonusun’ Yunanistan’ın son dönemde mustarip olduğu düşük doğum oranlarına çare üretebileceği görüşünde. Sunulacak mali yardımın yanı sıra Yunanistan’da yıl sonunda ‘sosyal temettü’ (kinoniko merisma) dağıtılacak. Söz konusu yardımdan 300 bin hanenin faydalanması bekleniyor.

Yıllık sosyal yardım için ayrılan toplam meblağ 215 milyon euro. Söz konusu meblağ Yunanistan’ın 2022 yılına kadar elde etmesi gereken yıllık birincil bütçe fazlasından elde edilmiş durumda.

Sosyal temettü’ bonusu ilk olarak 2017 yılında Çipras hükümeti tarafından dağıtılmıştı. Sonraki süreçte ise meblağ üçe katlandı. Söz konusu yardım gelir veya varlık kriterleri gözetilmeksizin topluma sunuluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ