Batı Trakya Online

Yunanistan Meclisi’ne ikinci ırkçı parti geliyor!

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 96 makalesi bulunuyor.
Yunanistan Meclisi’ne ikinci ırkçı parti geliyor!

  Yunanistan’da Kiriakos Velopoulos liderliğindeki aşırı sağ parti Elliniki Lisi’nin son yapılan anketlere göre meclise ikinci aşırı sağcı parti olarak girmesi bekleniyor. Partinin olası seçimlerde yüzde 3 olan seçim barajını zorlanmadan aşacağı belirtiliyor.

  Yunanistan’da 10 Şubat tarihli Efimerida ton Sintatkon gazetesinde yayınlanan anketteki verilere göre yeni kurulan sağcı parti Elliniki Lisi’nin (Helen Çözüm) olası seçimde yüzde 3’lük barajı aşmaya çok yakın olduğu ortaya çıktı. Ekonomik kriz yıllarında aşırı sağ unsurlarca kurulan ve kısa bir süre zarfı içerisinde yüz binlerce destekçiye sahip olan Elliniki Lisi’nin (Helen Çözüm) yeni süreçte Yunanistan Meclisi’nde ikinci aşırı sağcı ve ırkçı parti olarak yer alacağı tahmin ediliyor.

  Yunanistan medyasına yansıyan yeni anketlere göre Elliniki Lisi’nin oy oranı %2,9’a ulaşmış durumda. Önümüzdeki birkaç ayda parti oylarını arttırmayı başarırsa, Altın Şafak’tan sonra Yunanistan Meclisi’ne giren ikinci aşırı sağcı parti olarak karşımıza çıkacak.

  Efimerida ton Sintatkon gazetesinde yayınlanan ankette güncel oy oranları şöyle sıralanıyor: Yeni Demokrasi 24,3, Syriza 20,2, Altın Şafak 8,1, Kinal 5,1, KKE 5, Elliniki Lisi 2,9.

  GAZETECİLİKTEN AŞIRI SAĞCI AKTİVİZME

  Peki Yunanistan’da isminden son dönemde söz ettirmeye başlayan Elliniki Lisi’nin kurucu kadrosunu ve liderliğini kimler oluşturuyor? Partinin ideolojik duruşu ne?
  Yeni aşırı milliyetçi partinin liderliğini gazeteci ve yazar Kiriakos Velopoulos üstlenmiş durumda. Velopoulos, Almanya göçmeni bir ailenin oğlu. Bursla gazetecilik yüksek okulunu bitirmesinden sonra sağ cenaha yönelik yayınlar yapan yayın kuruluşları ve yayınevlerinde çalıştı.

  2000’li yılların ortalarına doğru aşırı sağcı Laos partisi ile yakın ilişkiler kurdu. Bu partiden belediye seçimlerine katıldı. Ekonomik krizin patladığı dönemde meclise girdi ve 2012 yılına dek milletvekili görevini sürdürdü.

  Devamında Laos ile yollarını ayıran Velopoulos bir süreliğine şansını ana muhalefetteki Yeni Demokrasi de denedi. Ancak bu partide de tutunamayan Velopoulos 2016 yılının sonlarına doğru Elliniki Lisi’yi kurdu.

  SAĞ KULVARIN İLGİSİ

  Yeni partinin kuruluşunda Yeni Demokrasi’den ve diğer sağcı partilerden kopan simalar ve siyasetçiler de destek verdi. Parti kısa bir süre zarfı içerisinde destek ve oy artışı göstermeye başladı.

  Aynı süreçte Velopoulos günlük olarak Yunanistan’da yayın yapan yerel televizyonlar aracılığı aşırı milliyetçi tandanslı kitap sunumları ve satışları yapmaya devam etti. Bu yayınlar aracılığı ile Velopoulos aşırı sağcı ve muhafazakar çıkışlarını tüm Yunanistan’a ulaştırdı ve ilgi uyandırdı. Bu süreç boyunca Velopoulos, yerel televizyonlar aracılığı ile gerçekleştirdiği anti-demokratik çıkışlar ve yalan haberlerle de Yunanistan gündemine yerleşti.

  Elliniki Lisi genel olarak yabancı karşıtı, aşırı sağcı ve milliyetçi bir duruş sergiliyor. Yunanistan Kilisesi’ne sempati yaklaşan parti Yunanistan’ın Rusya ile olan ilişkilerini geliştirmesinden yana tavır takınıyor.

  KIBRIS’TA DA AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞTE

  Yunanistan’da ikinci aşırı sağ parti meclis yolunda emin adımlarla ilerlerken Kıbrıs’ın güneyinde de sağ hareket vites yükseltiyor.

  Kıbrıs’ta, iktidardaki Disi’nin kendi organları için yaptırdığı yeni anketlere göre aşırı sağcı Elam iktidardaki sağ ve muhafazakâr partiden seçmen transfer ediyor.

  Siyasi liderlerin kamuoyu tarafından desteklenmesi konusunda ise Elam’ın liderliği artık Kıbrıs genelinde üçüncü parti olarak göze çarpıyor.

  Elam’ın oyları artık çift haneli rakamlara ulaşırken partinin Avrupa Parlamentosu’na vekil göndermesine artık kesin gözüyle bakılıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ