Batı Trakya Online

Yunanistan: Libya bizim doğal komşumuz, Türkiye’nin değil

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Yunanistan: Libya bizim doğal komşumuz, Türkiye’nin değil

Libya’daki gerilim hakkında Atina’dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Libya’daki gelişmeler hakkında söz sahibi olmak istiyoruz” dedi, “Libya bizim doğal deniz komşumuz, Türkiye’nin değil” çıkışı yaptı. Miçotakis, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı deniz sınırı anlaşmasına dair görüş ayrılıklarının çözülmemesi halinde Lahey’e gideceklerini söyledi.

Türkiye’nin iç savaştaki Libya’nın Trablus’taki hükümetiyle bir deniz sınırı anlaşması imzalayıp asker gönderme planlarını açıklamasıyla Doğu Akdeniz’de tırmanan gerilime Yunanisyan da müdahil oluyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Libya’daki gelişmeler hakkında söz hakkı sahibi olmak istiyoruz” diyerek önümüzdeki ay Berlin’de yapılması planlanan barış konferansına katılmak istediklerini söyledi. Miçotakis, deniz sınırları ve Libya’yla imzaladığı mutabakat konusunda Türkiye’yle anlaşmazlıkların aşılamaması halinde Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracaklarını da açıkladı.

‘BERLİN KONFERANSI İÇİN TALEPTE BULUNDUK’

To Vima gazetesine konuşan Miçotakis, “Bölgemizde bir istikrarsızlık kaynağı olmak istemiyoruz. Dolayısıyla Libya’daki gelişmeler hakkında söz sahibi olmak istiyoruz. Libya’da çözümün bir parçası olmak istiyoruz, zira bu bizi de ilgilendiriyor” dedi. Miçotakis, Birleşmiş Milletler’in Libya’daki iç savaşa siyasi çözüm için önümüzdeki ay düzenlemeyi planladığı ancak kesin tarihi açıklanmayan Berlin konferansına katılmak için talepte bulunduklarını da söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN DEĞİL BİZİM KOMŞUMUZ’

Miçotakis söyleşide, Ankara’nın Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladığı ve Türkiye’nin Akdeniz kıyısından Libya’nın kuzeydoğu kıyısına dek bir münhasır ekonomik bölge (MEB) kurulması anlamına gelebilecek anlaşmaya da tepki gösterdi. Yunanistan Başbakanı, “Libya bizim doğal deniz komşumuz, Türkiye’nin değil” dedi.

‘LAHEY’E GİDERİZ’

Miçotakis, Türkiye’nin Akdeniz’deki enerji faaliyetlerinde hak iddia etmesinin önünü açan anlaşma hakkındaki görüş ayrılıklarını öncelikle siyasi ve diplomatik düzeyde çözmek istediğini belirtti. Ancak anlaşma hakkında uzlaşma sağlanamazsa, BM mahkemesine gideceklerini de ilan etti. Yunanistan Başbakanı, “‘To Vima’ gazetesine konuşan Miçotakis, “Fakat şunu da açıkça söylemeliyiz ki, eğer çözüm bulamazsak, Yunanistan’ın [deniz sınırı hakkında] aynı düşünmediği tek bir meselenin hakkında bile Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı gibi bir uluslararası organın hüküm vermesi gerektiği konusunda uzlaşmalıyız” dedi.

Kıbrıs yönetimi de aralık başında, Akdeniz’deki hakları konusunda Lahey’e başvurabileceğini açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ