Batı Trakya Online

Yunan istihbaratında diploma skandalı

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 96 makalesi bulunuyor.
Yunan istihbaratında diploma skandalı

  Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi’nin kurduğu hükümetin ilk atamalarından biri tartışma yarattı. Ulusal İstihbarat Kurumu’nun başına, üniversite diploması bulunmadığı belirtilen ve yolsuzluk skandallarına karışmış bir isim getirildi. Ana muhalefetteki Syriza tepkili.

  Yunanistan’da temmuz başlarında iktidara gelen muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin ülkenin istihbarat kurumu ile ilgili aldığı yeni bir karar Atina’da siyasi çalkantıya yol açtı. Başbakan Kiryakos Miçotakis, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) başına, istihbarat alanıyla ilgisi bulunmayan, ası yolsuzluk iddialarına karışmış bir ismi atadı.

  ‘ÖZGEÇMİŞİ KASTEN PAYLAŞILMIYOR’ İDDİASI

  EYP’in yeni dönemdeki başkanı, Panayiotis Kontoleon olacak. Kontoleon güvenlik sektöründen gelen bir işadamı. Yunanistan medyasına göreyse, Kontoleon’un üniversite diploması yok. İlgili haberlere göre Yunan hükümeti, EYP’in yeni başkanının öz geçmişini bilinçli bir şekilde kamuoyu ile paylaşmıyor.

  Efimerida ton Sintakton gazetesine göre, üniversite diploması bulunmayan Kontoleon’un uluslararası ilişkiler, jeostrateji ve savunma gibi meselelerle de yakından uzaktan alakası yok. Kontoleon’un eğitim ve tecrübe eksikliğini gündeme taşıyan ana muhalefet partisi Syriza da, Yeni Demokrasi iktidarının bu tercihi ile ülkeyi çok zor bir süreçte savunma açısından zor durumda bıraktığını ileri sürüyor.

  Kontoleon güvenlik sektörüne babasının çalıştığı Wackenhut şirketinin bünyesinde güvenlik elemanı olarak giriş yapmıştı. Atina’daki ABD Büyükelçiliği’ne hizmet veren şirkette, Kontoleon güvenlik elemanı olarak işe başladı. 1980’lerde Atina sokaklarında güvenlik kuryesi olarak para taşıyordu.

  SAĞ İKTİDARLARLA YAKIN İLİŞKİLERİ VAR

  Kontoleon, ilerleyen yıllarda ismini G4S olarak değiştiren şirkette değişik mevkilerde görevlendirildi ve zaman içerisinde şirketin patronu Andreas Paterakis ile yakın ilişkiler geliştirdi. Bu yakın ilişkiler kendisini 2000’li yıllarda şirketin patronluğuna taşıdı.

  Sağ ve merkez iktidarlarla yakın ilişkiler kuran G4S, ilerleyen süreçte çok yüklü meblağlarla önemli sözleşmelere imza attı. Şirket Atina Olimpiyatı’nda güvenlik hizmeti sunarken, ilerleyen yıllarda da bazı önemli kamu ihaleleriyle gündeme geldi.

  ŞİRKETE YOLSUZLUK CEZALARI KESİLDİ

  Bu süreçte Kontoleon’un başı kamu denetim mekanizmalarıyla da derde girdi. G4S’nin üstlendiği birçok hizmet ve sözleşmede yolsuzluklar gündeme gelirken, şirket yüklü meblağlarda para cezaları ile karşı karşıya kaldı. Tüm yolsuzluk iddialarına rağmen Kontoleon’un merkez sağ ile ilişkileri gelişmeye devam etti. 2015’te G4S denetimli serbestlik mekanizmasının yönetimini üstlenirken, aynı süreçte şirketin Yunanistan’a sığınan mültecilerin barındığı kampların denetimini üstlenmesi olasılığı da gündeme taşınmıştı.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ