Batı Trakya Online

Mitsotakis’in seçim rüşveti Yunanistan’ı karıştırdı

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Mitsotakis’in seçim rüşveti Yunanistan’ı karıştırdı

Yunanistan’da Başbakan Kiriakos Mitsotakis’in, kendi partisi Yeni Demokrasi Partisi’ni desteklemesi karşılığında eski muhafazakar politikacı Konstantin Patras’ı kamu hastanesi müdürlüğüne atadığı iddiası çalkantılara neden oldu. Başbakan Kiriakos Mitsotakis skandalın ardından zor durumda kaldı.

Yunanistan’da geçtiğimiz aylarda iktidara gelen muhafazakar Yeni Demokrasi Partisinin lideri ve Başbakan Kiriakos Mitsotakis’in ismi büyük bir skandala karıştı. Erken seçimler öncesinde Mitsotakis’in, Yunanistan’ın sağ kesimlerinde tanınan Konstantin Pateras ile dirsek teması kurması ve seçim sonrasında kendisini ülkenin önemli bir hastanesine yönetici ataması ülkede tartışma yarattı.

ESKİ POLİTİKACIYA HASTANE MÜDÜRLÜĞÜ HEDİYESİ

Yeni Demokrasi Partisi kaynakları tarafından yalanlanmayan ve olaya adı karışan Pateras tarafından da kısmen doğrulanan son bilgilere göre, Başbakan Mitsotakis eskiden milliyetçi partide milletvekilliği yapmış olan 80 yaşındaki Konstantinos Pateras’ı erken seçimlerde Yeni Demokrasi’ye sunduğu destek karşılığında, Karditsa Devlet Hastanesi Müdürlüğü görevi ile ödüllendirdi. Skas Televizyonu’na konuşan Pateras, hakkındaki iddiaları kabul etti.

Pateras, Mitsotakis’in ana muhalefet lideri olduğu dönemde kendisini parti genel merkezine davet ettiğini açıkladı ve kendisine yaklaşan seçimlerde Yeni Demokrasi saflarında yer almasını önerdiğini söyledi. Buna göre Pateras öneriyi geri çevirirken, kendi bölgesi Trikala’da, Yeni Demokrasi Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda, kendisine kamusal alanda bir görev verilmesini talep etti. Bu görev karşılığında da Mitsotakis’i seçimlerde destekleyecekti. Yine Pateras’ın açıklamasına göre Mitsotakis bu teklifi kabul etti.

YENİ GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre Mitsotakis iktidara gelişinden hemen sonra Pateras’a verdiği sözü tuttu. Yunanistan’daki yeni hükümet, Pateras’ı Karditsa Devlet Hastanesi Müdürlüğü’ne atadı. Yeni Demokrasi Partisi’nin vermiş olduğu söz konusu atama rüşveti, ülkede büyük tepkiye neden oldu. Söz konusu atama gerçekleştirilirken, hükümet ekonomik kriz yıllarında tayin bekleyen, diplomalı ve modern tıp uzmanı birçok ismin üstünü çizmiş oldu. Olayla ilgili tepkiler sonrasında Pateras yeni görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ