Batı Trakya Online

Irkçı Altın Şafak partisinin genel merkezi de kapandı

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Irkçı Altın Şafak partisinin genel merkezi de kapandı

Yunanistan’da parlamento dışı kalan ve hakkında çok sayıda dava bulunan ırkçı Altın Şafak parti binalarını kapatıyor. Altın Şafak’ın Atina’daki genel merkez binası kapatıldı.

Yunanistan’da düzenlenen son genel seçimlerde az bir oy farkı ile parlamento dışında kalan ırkçı ve aşırı milliyetçi Altın Şafak, devam eden yargı süreci ve mali zorluklar nedeniyle parti binalarını kapatma kararı aldı. Yeni karar uyarınca Altın Şafak’ın Atina’daki Genel Merkez binasına kilit vuruldu.

Yunanistan medyasına göre, Altın Şafak Genel Merkezi’nin önünde cumartesi günü birçok kutu ve eşyalarla birlikte nakliyat kamyonları görüldü. Yerel basın, Atina’nın kuzeyindeki Mesogeion Bulvarı’nda olan genel merkez binasındaki parti tabelasının da, nakliyat işlemleri sırasında indirildiğini aktardı. Binanın boşaltılmasından birkaç gün önce partinin Pire’deki ofisi de kapatılmıştı.

DAĞILMA İŞARETLERİ

Altın Şafak, temmuz ayında yapılan genel seçimlerde, yüzde 3’lük barajı aşamayarak meclise giremedi. Bu gelişmeyle, parlamentodaki partilere verilen önemli yardım ve fonlarından mahrum kaldı. Aynı süreçte, önde gelen birçok vekil ve parti mensubu Altın Şafak’tan istifa etti. Kilisenin desteğini alan Helen Çözümü isimli aşırı sağcı parti ise hâlen Yunan parlamentosunda temsil ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ