Batı Trakya Online

Çipras bankalar için formül arıyor

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 99 makalesi bulunuyor.
Çipras bankalar için formül arıyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan bankalarının yaşadığı finansal krizi atlatması için yeni bir kurtarma paketi hazırlıklarına başladı. Bankaların tahsil etmekte zorlandığı borçlar nedeniyle yaşadığı sorunlar önümüzdeki günlerde hükümetle yapılan görüşmelerde çözülmeye çalışılacak.

Hareketli bir siyasi gündem ile karşı karşıya olan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras son günlerde oldukça zor bir tablo ile karşı karşıya kalan Yunanistan bankalarını büyük sorunlardan ve muhtemel iflaslardan kurtaracak olan yeni bir kurtarma paketine yoğunlaşıyor.

Ekonomik kriz yüzünden çok sayıda vatandaş, memur ve meslek sahibi bankalara olan borçlarının ödemelerini askıya alırken, Yunanistan’ın finansal sektörü bu gelişme nedeniyle son dönemde oldukça ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bankaların borsadaki değerleri ciddi düşüş yaşarken, bazı büyük bankalar ciddi şekilde kaynak sıkıntısı çekmeye başlıyor.

HÜKÜMETİN KURTARMA PAKETİ

Bu alarm verici gelişmeleri gündemine alan Başbakan Aleksis Çipras ve yakın mesai arkadaşları Yunanistan bankaları için yeni bir kurtarma paketi hazırladı. Hükümetin yeni paketi memurlarla beraber özel meslek sahiplerini kapsarken 250 bin Euro’ya kadar olan borçlar için devlet güvencesi getiriyor.

Bu rakama kadar olan borçlar için bankalar borç tahsili için daha anlayışlı bir tavır sergileyecek ve bu şekilde borç sahipleri yasal cezalar ve hatta evlerini ve iş yerlerini kaybetme olasılığı ile karşı karşıya gelmeyecek.

KREDİTÖRLERDEN VETO

Hükümetin yeni kurtarma paketini gerek banka temsilcileri gerekse de Yunanistan’ın kreditörleri sert bir şekilde karşı çıkıyor. Kreditörler 250 bin Euroluk rakamın 70 bin dolaylarına çekilmesinde direnirken özel meslek sahibi kişilerin yeni kurtarma paketinden yararlanmaması gerektiği düşüncesi de gündeme gelmiş durumda.

BANKA TEMSİLCİLERİ İLE KRİTİK TOPLANTI

Görüş ayrılıkları nedeniyle bugün Atina’daki Başbakanlık Sarayı’nda Çipras ile banka temsilcileri arasında kritik önem arz eden yeni bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantının gündeminde kamuoyunda “kırmızı borçlar” olarak bilinen bankaların tahsil etmekte zorlandığı borçlar konusu bulunacak. Geçmişte bankalar aracılığı ile elde edilen nakit avanslarla çok sayıda Yunanistanlı ev sahibi olurken, bugün gelinen noktada bu ev ve mülklerin geleceği tartışmalı bir hal almış durumda. Çipras ve banka temsilcileri bu soruna bugün nihai çözüm formülü arayacak.

MUHALEFET: ÇİPRAS GENE BOYUN EĞECEK

Beklendiği üzere Yunanistan’daki sol çevreler Çipras’ın yeni kurtarma paketine karşı çıkıyor. Başta Yunanistan Komünist Partisi (KKE) olmak üzere diğer siyasi öğeler hükümetin yeni paketinin aslında “bankaları kurtarma paketi”nden başka bir şey olmadığı görüşünü öne çıkarıyor.

Muhalif kesimlere göre er ya da geç Çipras, geçmişte olduğu üzere baskılara boyun eğecek ve kreditörlerin dayatmalarını kabul etme durumunda kalacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ