Batı Trakya Online

Önleminizi Alın!!!

Mustafa Geveli

Mustafa Geveli

Yazarın şu ana kadar yazılmış 31 makalesi bulunuyor.

Bilindiği gibi, ekonomik krizin yarattığı süreç, toplumları sosyal bir patlamanın eşiğine getirmiştir. İşsizlik insanları çıkmaza sürüklemekle beraber, onların psikolojilerini ve aile yapılarını negatif etkilemiştir. Avrupa Birliği komiseri de Joachim Almunia tüm AB ekonomi bakanlarına ilettiği mesaj ile işsizlerin bu krizi daha hafif hissetmeleri istikametinde önlemlerin almalarını tavsiye etmiş ve daha doğrusu istemiştir.

AB içinde simdi 20.000.000 işsiz bulunmaktadır. Komisyonun da raporlarına göre 2009 da AB genelinde işsizlik 9,9% oranında ve 2010 da 11,5% olacaktır. Bu işsizler ordusuna daha 8.500.000 işsiz eklenerek toplam AB işsiz sayısı 28.500.000 olacaktır.

Bu akış toplumsal patlamalara neden olacağı apaçık ortadadır. Bundan dolayı da arkadaşlarımız İngilizler daha etkin önlem alabilmek için Foreign Office aracılığı ile kendi Konsolosluklarına bulundukları ülkelerin piyasalarını takip etme yetkisi vermiştir. Böylece o ülkelerdeki piyasa ve toplumsal ayaklanmaları daha önceden tespit ederek kendi ülkelerinde daha iyi önlemler ve kendi şirketlerinin diğer ülkelere yapacakları yanlış yatırımları da önlemek olacaktır. İngiliz’in sırtı kolay kolay yere gelmez. Adamlar başka boyutta yaşadıkları açıkça ortadadır.

Bizim bölge ise ekonomik krizden daha ziyade tarım sektöründeki değişimlerden dolayı etkilenmiştir. Bölgede tütün, pamuk, buğday ve mısır üretimi ekonomik açıdan rençpere fazla kazandırmamaktadır. Alternatif üretim de onların yerini almadığı için çiftçiler darboğazdadırlar. Azınlık içinde de senelik 5.000.000 ile 10.000.000 arası ciro yapan iş adamlarımız da tek ele sığmayacak kadar azdır. Şimdilik Azınlık ta kimi mühendisler ve mimarlar, yeni imar kanunlarından faydalanıp yenileme, yapı ve altyapı çalışmalarından dolayı iyi kazanç elde etmektedirler. Avukatlar da zordadır, çünkü ortalık avukat dolmuştur. Doktorlar ise ihtisas ve konumlarına göre iyi gelir elde etmektedirler, tabi hepsi değil. Azınlık ekonomisi üretimden uzak olmasından dolayı ekonomik darboğaz daha marjinali yakalamış değildir. Devlet sektöründe çalışanlar ve kira vermeyip biraz da büyüklerin yardımını tadanlar ise iyi durumdadırlar. Bu darboğazda Azınlık mensuplarının, hava satmayı bırakıp harcamalarını kişisel ekonomilerine göre yapmaları gerekmektedir.

Belki büyük şirketlerde bu sene sonuna doğru bir ekonomik canlılık olacaktır, ama bireysel ekonomilerin harekete geçmesi hayli zaman alabilir.

Bu ekonomik krizde Azınlık politikası da nasibini alacaktır tabi. Bilindiği gibi  Sermaye Batı Trakya yı kontrolu altında tutmaktadır. Bu konudan dolayı Azınlık fertlerinin bir kısmı şahsi refahlarını bulumuşlar ve ekonomik açıdan rahatlamışşardır. Şimdi Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde de şahsi politikaların ağır basacağı öngörülmektedir. Kimi azınlık fertleri küçük ve şahsi çıkarlar doğrultusunda Azınlık oylarının büyük partilere ve Azınlığa hiç yaramayacak politikalara akmasına özen göstereceklerdir. Avrupa Parlamantosu seçimlerinde tek SYRİZA partisi bir Azınlık mensubunu aday göstermiştir. Dilek Habip SYRİZA partisi tarafından sekizinci sıradan aday gösterilmiştir. Çıkma şansı var veya yok, önemli değil, yapılan hareket önemlidir. Çipras ın Azınlığa bakış açısı önemlidir. Nihayet bir Yunan Partisi, Azınlıkt’an, eli kolu düzgün, yazıp konuşmasını bilen ve Azınlığı yüksek politikaların döndüğü mekanlarda temsil edebilecek bir bayanı listesine almıştır. Tebrikler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ