Batı Trakya Online

AB İçinde Yunanistan Ekonomisi – 2

Mustafa Geveli

Mustafa Geveli

Yazarın şu ana kadar yazılmış 31 makalesi bulunuyor.

PASOK hükümeti Yunanistanı ekonomik krizden çıkaracak planlar yapar iken, Yunanistanın alacağı krediler de pahalanmakta ve yeni borç edinmesi zorlaşmaktadır. Atina hükümeti, radikal bir kemer sıkma politikası ile çöken ekonomisini dengeleme çabasına girme eğilimindedir. Atina gelecek 3 sene içinde bütçe açığını GSYİH sının 3% altına çekmeyi hedeflemektedir. Yunanistan ın 300 milyarlık bütçe açığı ülkenin ekonomik verimliliğinin 125% ne endekslidir. Ülkenin bu Bütçe Açığı / Ekonomik Verimlilik oranı da AB içinde en yüksek olanıdır.

AB Komisyon raporlarına göre, Avrupa İstatistik Dairesi EUROSTAT Ekim 2009 beri Yunanistanın ekonomik verilerini halen onaylayamamıştır. EUROSTAT ın kafasına bu veriler hakkında bayağı soru işaretleri takılmıştır. Sosyal fonlar, Hastane borçları ve Yunan devletinden devlet kuruluşlarına ve devlet şirketlerine aktarılan paralar hakkında çok büyük belirsizlikler vardır.

AB Komisyonu Yunanistanın bütçe açığı hakkıda verileri doğru vermesini talep etmektedir. AB Komiseri Olli Rehn, Yunanistanı ekonomik bataktan çıkaracak bir strateji tavsiye etmemktedir. Bu planın hedefi Yunanistana, alt yapı çalışmalarını finanse etmek için, özel girişimcilerin de dahil olacağı Avrupa Birliği bonolarını sunmaktır. Yunanistanın devlet finansmanlarının onarılması, AB için önemli rol oynamaktadır.
Yunanistan örneğinden sonra AB Komisyonu bundan sonra AB Kalkınma Politikaları çerçevesinde verilecek fonları da çok daha iyi kontrol etmek istemektedir. Yunanistan ekonomisi ve karşı karşıya kalınan ekonomik kriz, AB ye acı bir ders olmuştur. Ülkenin durumu tüm AB ekonomisini etkilemiştir ve etkilemeye de devam edecektir.

Yunanistan bu ekonomik çıkmazın içinden çıkabilmek için acaba nasıl bir ekonomik plan ve programlar uygulayacaktır? Yunanistan ekonomi bakanı 2011 den itibaren ülke ekonomisinin dengeleneceğini söylemektedir. 2011 de ülke büyümesi 0.3% olup GSYİH da 1.5% artacaktır. 2012 ise GSYİH 1.9% ve 2013 te 2.5% olacaktır. 2009 daki bütçe açığı GSYİH nın 12.7% oranından 2010 da 8.7%, 2011 de 5,6%, 2012 de 2.8% ve 2013 te de 2% olacağı öngörülmektedir. Ne denli söylenenleri Yunanistan uygulayabilir, ama işin doğrusu şudur, vergiler çoğalacak ve tüm fatura yine halka kesilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ