Batı Trakya Online

Küçük şeyden mutlu olmak için hayatınızı sadeleştirin

Eyüp Hacıyakup

Eyüp Hacıyakup

Yazarın şu ana kadar yazılmış 31 makalesi bulunuyor.

  En son ne zaman ailece kitap okudunuz, oyun oynadınız veya ailece yarışma yaptınız? Ya da şöyle soralım; en son ne zaman dolu sohbet ile suratınızda tebessümler ile tatlı bir akşam geçirdiniz?

  Bu suallere ‘zamanını hatırlamıyorum bile’, ‘çok seyrek de olsa yaparız’ veya ‘böyle akşamlar yaşamak mı diyorsunuz, bizim evde akşamları kimse birbirini görmez bile’ diye gelen cevaplar, tehlikenin habercisidir. Mutlaka istisnalar vardır; gecelerini ailesiyle dolu dolu geçiren aileler mutlaka vardır. Fakat ne acıdır ki toplumumuzun geneli ailece oldukları bu güzel zaman dilimlerini birbirlerinden kopuk bir biçimde geçirmekte.

  En son ne zaman ailece TV karşısına geçtiniz de, bütün gecenizi sohbet etmeksizin televizyona kilitlenerek geçirdiniz? Ve maalesef ki bu soruya da daha dün diye cevap verenlerin sayısı oldukça fazla. Hatta artık evlerdeki TV fazlalığından ailenin her üyesinin ayrı bir mekânda olduğunu görüyoruz. Yani televizyon seyrederken bile aileler birbirleri ile aynı mekânı paylaşmıyor. Ailelerdeki genel sahne; anne baba bir odada dizi seyrediyor, bir çocuk diğer odada bilgisayar başında, bir diğeri müzik dinliyor veya bir başka iş ile uğraşıyor. Ve nice günler bu şekilde diyalogsuz ve paylaşımsız geçiyor. Bir süre sonra tek paylaşım konusu sorunlar veya harçlıklar oluveriyor. Kısacası çocuk ebeveyni ile zaman geçirmekten zevk alamamaya başlıyor.

  Ne dersiniz siz de bu durumdan rahatsız değil misiniz? Ailece birlikte olmayı özlemediniz mi? Eğer özlediyseniz bu negatif gidişe bir dur demelisiniz. Ve hayatımızı sadeleştirelim. Hayatımızı nasıl sadeleştirebilir ve ailemize nasıl zaman ayırabiliriz? Öncelikle evde en fazla sizi meşgul eden ve pasifize eden teknoloji malzemelerini belirleyin. Sonra ailenizle birlikte olabilmeyi arzu ettiğinizi ve bunun bir zorlama olmadığını sadece hepinizin buna ihtiyacı olduğunu ve geçirilecek zamanın çok keyifli olabileceğini izah etmek üzere bir toplantı yapın. İşe bu teknoloji malzemeleriyle geçirilen zamanın azaltılmasıyla başlayın. Ailenize neler yapılabileceği konusunda fikirlerini sorun. Gelen fikirleri listeleştirin ve herkesin hoşlanacağı bir şekilde aşağıda yazanları hayatınıza geçirin. Belki bazı günler kitap okuma saatleri organize edebilir, bazı günler oyun oynayabilirsiniz. Bu süreçten ailenizin zevk almasını sağlayın. Bilgisayar ve TV karşısında geçirilip boşa geçen saatlerin fazlalığını fark etmelerini sağlayın. Bir anda bütünüyle televizyonu veya bilgisayarı kaldırmaya çalışmayın. Başlangıçta azaltmaya çalışmak en sağlıklı olandır. İlk etapta çocuklarınızı ikna edemeseniz bile sizi televizyonu kontrol altına alma kararınızı eşinizle birlikte hayata geçirin. Kararınızı katı ve baskıcı bir üslupla ailenize kabul ettirmeye çalışmayın. 

  Gerçekten iradi davranıp bu kararları hayatınıza geçirebilirseniz, ne kadar çok zamanınızın olduğunu fark edecek ve zamanla bu zamanların hem aile huzuru için ve hem de kişisel gelişimleriniz için kullanılabildiğini göreceksiniz. Bu ifadeler aslında sadece ev içi programları içinde geçerli değil, ev dışında yapılacak bir paylaşım süreci için de geçerli.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ