Batı Trakya Online

Batı Trakya Türkleri Dortmund`ta Doyasıya Eğlendi

Cafer Hasan

Cafer Hasan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 13 makalesi bulunuyor.
Batı Trakya Türkleri Dortmund`ta Doyasıya Eğlendi

Batı Trakya Türkleri, sizlerin de bildiği gibi, başta Almanya olmak üzere, pek çok Avrupa ülkesine göç etti…

Yıllar, bir birini kovaladı ve köyden kente geçişin doğal süreçlerini yaşamadan, bir anda kendilerini Avrupa’nın büyük kentlerine bulan Batı Trakyalıların sayıları, zamanla çoğaldı.

İşçi olarak geldikleri Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde, çok ağır koşullarda çalıştılar. Modern dünyanın büyük şehirlerinde, ayakta kalabilme savaşı veren Batı Trakyalı işçiler, omuzlarındaki yükü biraz olsun hafifletebilecek şehir yaşamı tecrübesine ise, sahip değillerdi. Kısacası, ilk kuşak işçiler, kültür şokunun en yüksek dalgalarını göğüsledi…

En büyük sıkıntılarından biri de, lisanı bilmemeleriydi… Ama Batı Trakya insanı, ananesine ve âdetine, düşkün insanlardı. Çocukları,  Almanya’da doğup-büyüyen ve okula giderek meslek sahibi olan Batı Trakya işçileri, varlıklarını sürdürebilmek içini bir araya geldiler, aralarında maddi ve manevi dayanışmayı gerçekleştirdiler.  Hem çalıştılar, hem de örgütlendiler…

Çünkü hepsinin, istekleri ve amaçları, gurbet ellerde, adet ve ananelerini yaşatmaktı. Bunun için dernekler kurdular ve çalıştıkları iş yerlerindeki diğer etnik gruplarla da, aralarında dostluk ilişkilerini geliştirmeyi amaçladılar. Dernek tüzüklerinde de beyan ettikleri gibi, ırk, din ve dil farkı gözetmeksizin, tüm insanların kardeşçe yaşamaları yolunda, çalışmalar yaptılar. Her yıl düzenledikleri eğlencelerle de, Almanya’nın çeşitli şehirlerine dağılmış olan Batı Trakyalılar vede Batı Trakya’daki soydaşların ile, bağlarını güçlendirmeyi ve aralarındaki hasreti, bir ölçüde de olsa, gedermeyi amaçladılar.

İşte bu güzel eğlencelerden biri de, 2 Nisan 2010 tarihinde Almanya’daki Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği tarafından düzenledi. Geceye, bütün Batı Trakya Türkleri davetliydi.

Başta Başkan Mesut Hüseyin olmak üzere, tüm yönetim kurulu üyeleri, katılanları memnun edebilmek için, ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Soydaşlarımızın, yöremize uygun müzikle, gönüllerince eğlendiler gecede. Almanya’daki Batı Trakyalıların örgütlenmesine öncülük etmiş, birçok eski ve yeni dernekçi dost da hazır bulundular.

Tabii, seçkin konuk ve pek çok resmi zevatın geceye ilgi göstermiş olması, hem idarecileri, hem de üyeleri, çok mutlu etti. Yine, Gümülcine ve İskeçe Azınlık Milletvekilleri Ahmet Hacıosman ile Dr. Çetin Mandacı’nın da geceye katılmış olmaları, etkinliğe ayrı bir renk kattı. Milletvekillerinin, hassasiyet göstererek geceye katılmaları ve Yunan meclisinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vermeleri, halktan büyük övgü aldı. Kısacası, toplumumuz için büyük bir önem arz eden eğlence dolu bu kaynaşma ve tanışma gecesi, tek kelimeyle, muhteşemdi.

Birlik, beraberlik ve hoşgörünün hakim olduğu bu gece de, bizler de, eski ve yeni dernekçi dostlarımızı görerek, hasret giderme fırsatı bulduk.

Almanya’nın muhtefil kentlerinde faaliyet gösteren tüm kuruluşların temsilcilerine, burada seslenmek istiyorum; Bizim arzumuz; toplumumuz için önemli olan bu gibi kaynaşma etkinlikleri, sık sık yapılması. Çünkü bizler, ancak böyle gecelerde bir araya gelip, kaynaşıyoruz.

Diğer yandan, yine önemli bir noktaya da, mevcut derneklerimizin, tüm Batı Trakyalılar tarafından desteklenmesi ve dimdik ayakta kalmalarının, sağlanmasıdır. Bu çevrede derneklerimiz özellikle yüksek tahsil görmüş vasıflı gençlerimizden yararlanma yoluna gitmeli, onların görüş ve fikirlerinden mümkün olduğunca da, çok yararlanmalıdır. Derneklerimize birlik be beraberlik seferberliği başlatılarak, faaliyetlerin  daha verimli olabilmesi için de, eski ve yeni dernekçiler, hep birlikte çalışmalıdırlar.

Unutulmasın ki, sağlayacak başarı, hepimizindir. Ancak başarısızlık, tek kişinindir; o da, kuruluşun başında olan kişinin…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ