Batı Trakya Online

Bu kürler kışa iyi gelecek

Bu kürler kışa iyi gelecek

2013 yılında ABD’de 40 milyon kutu antibiyotik satıldı. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre yazılan her üç reçetenin birinde antibiyotik var. Bu ilaç sevdamız, maalesef bağışıklık sistemimize de zarar veriyor. Aslında gereksiz ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlerle özellikle kış hastalıklarından kurtulmak mümkün.

Bademcik iltihabı kürü

Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz içme suyunun içine 1 çay kaşığı kuru böğürtlen yaprağı ve 1 tatlı kaşığı dağ kekiği atın. Kapağı kapalı olarak 3 dakika daha kaynatın. Ateşi kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin. 12 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demlenmesini bekleyin, bu süre içinde sakın kaynatmayın. Ardından 1 tatlı kaşığı karakovan balı ekleyerek karıştırın. Bu sürenin sonunda içilebilecek kıvama gelir. Bu kür, 12 yaş altı çocuklara 2 saatte bir, 1 çay bardağı ölçüsünde içirilebilir. Yetişkinlerde ise 2 saatte bir, 1 su bardağı içilmeli. 7 gün uygulanmalıdır.

Grip çayı

Başparmağın bir boğumu kadar kök zencefili, 3 diş karanfili 1 su bardağı kadar kaynamakta olan suyun içine atın. 6 dakika ağzı kapalı kaynatın. Altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyin. Tekrar ağzını kapatın ve kaynatmadan, 10 dakika demlenmeye bırakın. Soğutmadan için. Yetişkinler bu grip çayından 2 saatte bir, 1 su bardağı ölçüsünde içebilir. Çocuklara 1 çay bardağı ölçüsünde verilmeli.

Boğaz ağrısı kürü

Kaynamakta olan 2 su bardağı içme suyunun içine 4 yemek kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu karıştırın. Ağzı kapalı olarak 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Altını kapattıktan sonra yarım limonun suyunu sıkın. Kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın. Oda ısısına geldiğinde bir cam sürahiye süzün. Bu gargarayı her sabah taze olarak hazırlayın. Gün boyu akşam yatana kadar 6 kere gargara yapın. İyileşene kadar devam edin.

Sinüzit kürü

Elma büyüklüğündeki 1 siyah turpu ve 1 limonun kabuğunu rendeleyin. 2 tatlı kaşığı toz zencefil, 3 tatlı kaşığı karakovan balı ve yarım limon suyu ile karıştırarak  macun haline getirin. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 2 saat sonra olmak üzere, 3 günde 1 tatlı kaşığı yiyin. Yedikten sonra 45 dakika başka hiçbir şey yeyip içmeyin. Bu kürü, 75 gün uy-
gulayın.

Bitkisel burun damlası

1 su bardağı kaynar su içine 1 parmak büyüklüğünde meyankökü ve 3 diş karanfil atın. Ağzı kapalı olarak 15 dakika orta ateşte kaynatın. Altını kapatın, 1 çay kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip soğutun. İçme suyu sıcaklığına gelince süzerek bir cam şişeye doldurun. Eczaneden bir damlalık alın. Yetişkinler için her saat başı, her bir burun deliğine 6 damla damlatın. 0-2 yaş bebeklere her bir burun deliğine 2 damla, 2-10 yaş arası çocuklara ise her bir burun deliğine 4 damla uygulayabilirsiniz.

Boğaz iltihabı için lahana kürü

Büyük tencerenin içine 4 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu koyun. Sonra kaynatın. 2 avuç büyüklüğünde beyaz lahana yapraklarından her seferinde kaynamakta olan suya atın, 2 dakika haşlayın. Lahana yapraklarını bir süzgecin üzerine alarak suyunu süzdürün. Cildinizi yakmayacak ısıya gelene kadar bekletin. Ilık kıvama gelmiş lahana yapraklarını boğazınıza sarın ve üzerine bir tülbent bağlayın. 12 dakika kalsın. Bu süre içinde istirahat etmeye özen gösterin, hareket etmeyin. Lahana kürünü 3 saatte bir uygulayın. Bu kürü, pancar kürü ile beraber uygulayın.

Farenjit için pancar kürü

Mandalina büyüklüğündeki 3 adet kırmızı pancarı soyun ve dörde bölün. 1 tane limonun kabuklarını soyun. Limon kabukları ve pancarları kaynamakta olan 2 su bardağı suyun içine atın. 6 dakika kapağı kapalı olarak kısık ateşte kaynatın. Her gün taze olarak hazırlayın. Her 45 dakikada bir gargara yaparak aynı gün içinde bitirin. Bu karışımla birlikte ayrıca boğaz iltihabı için önerilen lahana kürünü de birlikte uygulayın.

İnatçı öksürüğe karşı turp suyu kürü

Siyah turpu rendenin ince tarafı ile rendeleyin ve iyice sıkarak suyunu çıkarın. 1 su bardağı turp suyu elde edene kadar bu işleme devam edin. 1 su bardağı turp suyunun içine 6 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın, kısık ateşte 3 dakika kaynatın. Ateşi kapattıktan sonra 15 dakika ılıması için bekleyin. Ilıkken 1 tatlı kaşığı karakovan balı ekleyin. Bir cam kavanoza alın. Kapağı kapalı olarak karanlık bir mutfak dolabının içinde bekletin. Yetişkinler bu kürü her saat başı 1 yemek kaşığı tüketmeli. 2-6 yaş arası çocuklarda saat başı 1 çay kaşığı, 6-12 yaş arasında ise saat başı 1 tatlı kaşığı verilebilir. 0-2 yaş arası çocuklarda bu kür uygulanmaz.

6 ay-2 yaş arası çocuklar için öksürüğe karşı incir kürü

2 çay bardağı sütün (süt, doğal çiğ süt veya günlük süt olmalı) içine 1 adet kuru inciri dörde bölerek koyun, 15 dakika kaynatın. Altını kapatın, ağzı kapalı olarak 20 dakika demletin. İncirleri süzün. Soğumasını beklemeden sabah, ikindi vakti ve akşam için.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ