Batı Trakya Online

Yunanistan’dan kepçe operatörü hakkında karar!

Yunanistan’dan kepçe operatörü hakkında karar!

  Yunanistan sınırına geçtiği için gözaltına alınan Edirne Belediyesi kepçe operatörü Musa Alerik, çıkarıldığı Yunan Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası ile 1500 euro para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hapis cezasını ertelerken kepçeye de el koyma kararı verdi. Kepçe operatörünün Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor.

  Edirne’de Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda su hattı çalışması yapan kepçe operatörü Musa Alerik (38), dün tampon bölgeden dönmek isteyince Yunan askerleri tarafından gözaltına alınmış, kepçesine el konulmuştu. Türk işçinin bir süre Kastanies Sınır Kapısı karakolunda tutulduğu, daha sonra da Orestiada kentine götürüldüğü öğrenilmişti.

  Alerik, çıkarıldığı Yunan Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası ile 1500 euro para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hapis cezasını ertelerken kepçeye de el koyma kararı verdi.yunanistandan kepce operatoru hakkinda karar 5 ay hapis cezasi 1 728x486

  Musa Alerik, öğle saatlerinde Orestiada İlk Derece Mahkemesi’ne sevk edildi. İki polis memurunun arasında elleri arkadan kelepçeli olarak adliyeye getirilen Musa Alerik, mahkemede de sınırı yanlışlıkla geçtiğini ifade ederek, “Ben sınır bölgesine ilk kez girdim, sağa dönmem gerekirken düz gittim. Gördüğüm askerleri Türk zannettim yanlarına gittiğimde Yunan askeri olduğunu anladım. Korktum ama sıkıntı olmasın diye kaçmadım. Ondan sonra gelip beni aldılar” dedi.

  Mahkeme, Edirne Belediyesi Fen İşleri Daire Müdürünü de tanık olarak dinledi. Musa Alerik’in Yunan avukatı Kapetanis Hristos, Yunan askerlerinin Edirne’de tutuklanmasına atıfta bulunarak hem halklar arasında hem de iki devlet arasında ‘gölge‘ olduğunu belirterek, duruşmanın hukuk içerisinde yürütülmesini istedi. Savunmasını yapan Yunan avukat Hristos, Alerik’in suç kastı olmadığı için beraatını talep etti.

  Yunan mahkeme savcısı ise Musa Alerik’in gümrük yakınında çalışma yapılması nedeniyle yanında bir görevli olması gerektiğini söyleyerek, ‘ülkeye izinsiz girmekten‘ ceza verilmesini talep etti.

  Yunan İlk Derece Mahkemesi, Musa Alerik’i ‘izinsiz giriş yaptığı‘ için 5 ay hapis cezasına ve 1500 Euro para cezasına çarptırdı. Alerik’e verilen 5 ay hapis cezası 3 yıllığına ertelenirken, mahkeme kepçeye el konulması kararı verdi.

  Türkiye’den duruşmaya giden Av. Hüseyin Sıragezen, duruşma sonrası Musa Alerik’in ‘izinsiz giriş‘ nedeniyle idari soruşturma kapsamında Polis Merkezi’ne götürülerek sınır dışı işlemlerine başlandığını söyledi. Sıragezen, “Polis merkezinde sınır dışı işlemleri başladı. Bize ifade edilen yetişirse Musa Alerik bu akşam, olmazsa yarına sabah Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilecek” dedi.

  “HİÇBİR KÖTÜLÜK GÖRMEDİM”

  Kepçe operatörü Musa Alerik, gazetecilere yaptığı açıklamasında, Yunan askerlerini Türk askeri zannettiğini belirterek, “Ben çalışma sahama giderken, yanlışlıkla onların tarafında gitmişim. Yunan askerini bir anda Türk askeri zannettim. Yanlarına gittim. Yanlarına gidince anladım ki Yunan askeri. Yabancı dil bilmediğim için kendimi onlara anlatamadım. Farkında olmadan onların sınırına geçmişim kepçeyle. Hiçbir tepki vermedim. Dediler ki ‘Sen bir suç işledin. Seni Yunanistan’a götüreceğiz. Hiçbir kötülük görmedim” dedi.

  AİLESİNE SARILDI, HASRET GİDERDİ

  Yunanistan’dan Türkiye’ye iade edilen kepçe operatörünü Pazarkule Sınır Kapısı’nda eşi Bedriye Alerik, oğlu Onur Alerik ve yakın akrabaları karşıladı.

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, işçinin yanlışlıkla iş makinasıyla manevra yaptığı sırada Yunanistan toprağına geçtiği gerekçesiyle gözaltına alındığını belirtti.

  Gürkan, Oristiada’da karakola götürülen işçinin serbest bırakılması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

  Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır da Pazarkule Sınır Kapısına gelerek askeri yetkililerden bilgi aldı.

  Çakır daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, talihsizlik bir olay yaşadıklarını, bir belediye işçisinin Yunan askerleri tarafından alıkonulduğunu belirtti.

  Belediye Başkan Yardımcısı Çakır, işçinin serbest bırakılması için girişimlerin yapıldığını ifade ederek şunları kaydetti:

  Türkiye tarafında bir su kuyusu açılıyor, buradaki binalara ve askeri birliğe su aktarımıyla ilgili. Arkadaşımız da hendek açmak için buraya geliyor. İşçilerin çalıştığı yere geliyor. Gümrük sahasına girmesi gerekirken arkadaşımız yanlışlıkla Yunanistan’a seyreder gibi devam ediyor. Tampon bölgemizi geçerken, o noktada geri manevra yapıyor. Yunan görevlilerce alıkonuluyor. İş makinesini de kendi taraflarına, gümrük sahasına geçiriyorlar. Arkadaşımızı da Orestiada’ya götürüyorlar. Valilik nezdinde gerekli girişimler yapıldı.yunanistandan kepce operatoru hakkinda karar 5 ay hapis cezasi 2 728x546

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ