Batı Trakya Online

Yunan Başpiskopos İeronimos haddini aştı: İslam ve Müslümanlara yönelik skandal sözler

Yunan Başpiskopos İeronimos haddini aştı: İslam ve Müslümanlara yönelik skandal sözler

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, katıldığı bir televizyon programında, İslam dini ve Müslümanlara yönelik haddi aşan ifadeler kullandı. Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam dinini hedef alan skandal sözleri büyük tepki topladı.

Yunanistan’da, Başpiskopos İeronimos’un İslam dini ve Müslümanlarla ilgili hakaret içeren ifadeleri tepkilere neden oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İeronimos’un İslam’a yönelik ifadelerini kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İeronimos’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta sarf ettiği, İslam dinine ilişkin ifadelerin şiddetle kınandığı bildirildi.

Açıklamada, İslam’ın farklı din ve medeniyetlerin bir arada yaşamasını temin eden bir hoşgörü anlayışını ve merhameti temel alan bir barış dini olduğu vurgulanarak, “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca, barışa hizmet etmesi gereken din adamlarının bu tür mesnetsiz ifadelerle toplumlara nifak tohumları ekmelerinin ibret verici olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Başpiskopos’un toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmekte olan bu kışkırtıcı ifadeleri, aynı zamanda İslamofobi’nin ulaştığı korkutucu seviyeyi de göstermektedir. Avrupa’da artan ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının müsebbibi de esasen bu tür habis fikirlerdir. İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde böyle bir açıklamanın yapılmış olması da ayrıca manidardır ve süreci baltalamaya yönelik talihsiz bir adım mahiyetindedir.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Erbaş İeronimos’a tepki gösterdi

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un “İslam’ın din olmadığı” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğu” şeklindeki sözleri üzerine, “Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un OPEN TV kanalında katıldığı programdaki sözlerine tepki gösterdi.

İeronimos’un İslam’ı ve Müslümanları hedef alan iftiralarla dolu mesnetsiz sözlerini şiddetle kınadığını bildiren Erbaş, söz konusu ifadelerin toplumu kışkırtıp insanları İslam’a karşı kin, düşmanlık ve şiddete sevk ettiğini belirtti.

Bir dinin temsilcilerinin barış, birlikte yaşama ve hoşgörü içeren mesajlarla insanları kavga ve çatışmadan uzak, barış içerisinde, insanlık ortak paydasında birlikte yaşamayı teşvik eden bir söylem üretmesi gerekirken üstlendiği misyona yakışmayan açıklamalarda bulunmasının çok talihsiz ve kabul edilemez olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti:

Ayrıca Hristiyan dünyasının bu hastalıklı bakış açısına karşı gelmesi gerektiğini de ifade etmek istiyorum. Müslümanları ötekileştirmeyi hedefleyen bu tarz söylemler Müslümanlara karşı ırkçı bakış açısını beslemekte, canlarına ve ibadethanelerine saldırılara dönüşmektedir. Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.”

Erbaş, insanlık tarihinde diğerini ötekileştirmeyen davranış, söylem ve tutumların her zaman değerli olarak kalacağını ve inananların sağduyusunun bu tür söylemlere karşı her zaman galip geleceğini belirterek “İnsanlığa barış̧, huzur, esenlik, merhamet, şefkat, adalet ve fazilet aşılamanın yolu çatışmak değil, birlikte yaşama ahlakını yeniden yaşanır hale getirmekten geçmektedir. İslam medeniyeti her zaman farklı dinlerden, kültürlerden insanların asırlar boyunca bir arada yaşamasına imkan vermiş ve herkese inancına göre yaşama hakkını sağlamış büyük bir medeniyettir. Bu vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyorum ki İslam dini insanlığın ahlak, merhamet, adalet, barış, esenlik gibi ulvi değerlerle buluşmasını amaç edinen bir barış dinidir.” ifadelerini kullandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulunun (BTTADK) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada,

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam dinini hedef alan ifadelerinin kınandığı belirtilerek, “Geçtiğimiz bu zorlu dönemde, İslam karşıtı söylemler yerine, daha barışçı ve birleştirici bir dilin kullanılmasını umut ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Hakan Çavuşoğlu: Bu saldırgan tutumu şiddetle kınıyorum

AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla İslam dini ve Müslümanlarla ilgili İeronimos’un söylemlerinin ve benzeri yaklaşımların hastalıklı zihniyet olduğunu söyledi ve saldırgan tutumu şiddetle kınayarak lanetledi.

Konu hakkında açıklamasında Batı Trakyalı Milletvekili Çavuşoğu, “Yunanistan Başpiskoposu’nun yüce dinimiz İslam’ı ve Müslümanları hedef alan mesnetsiz ifadeleri, hadsizce ve düşmanca bir tutumun tekrar ayyuka çıktığının göstergesi olmuştur. Hastalıklı bir zihin yapısının tezahürü olan bu saldırgan tutumu şiddetle kınıyor ve lanetliyorum” dedi.

DEB Partisi (Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi) yaptığı bir açıklama ile Başpiskopos İeronimos’un sözlerini şöyle kınadı

Dün gece yayınlanan bir televizyon programında, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un sarf ettiği sözleri şaşkınlık içerisinde takip ettik. İslam Dinimizi bir din değil de siyasi bir parti olarak ve Müslümanları ise savaş insanları olarak nitelendirmesi tarafımızdan kabul edilebilir bir durum değildir. Bu doğrudan doğruya bir saldırı ve bariz bir İslamofobi örneğidir. Bu pandemi sürecinde önde gelen din adamlarının özellikle birleştirici ve sağduyulu açıklamalar yapmak yerine ayrıştırıcı ve bölücü söylemlerde bulunması kime ve neye hizmet eder anlamakta zorluk çekmekteyiz. Bu tür sözlerin 2021 yılında hâlâ sarf edilebiliyor olmasından duyduğumuz üzüntüyü dile getirir, Yunanistan Başpiskoposunun sözlerini şiddetle kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete: ‘İslam dini Hak dindir’

İslam’ın, insanlar arasında huzuru ve barışı hedefleyen bir din olduğunu belirten Ahmet Mete, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

İslam Dini hak dindir. Dünya barışında kendini ispat etmiştir. İnsanlar arasında huzuru, barışı hedeflemektedir. Bunu hazmedemeyenler ancak dünya barışını istemeyenlerdir.

“Özür Dilemeli”

Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğinden (BİHLİMDER) yapılan açıklamada da İeronimos’un “ihtiras ve kıskançlık” sebebiyle makamına yakışmayan sözler sarf ettiği ve özür dilemesi gerektiği vurgulandı.

BİHLİMDER açıklamasında, “Sıradan bir insanın dahi söyleyemeyeceği bu sözlerin sahibinin nasıl bir ruh haline sahip olduğunu uzmanlarına havale ediyor, bu düşmanca tavrı kınıyoruz. Bu vesileyle bu şahsı başta İslam’ın mensupları olmak üzere bütün insanlıktan özür dilemeye davet ediyoruz.” denildi.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) tarafından yapılan açıklamada ise İeronomis’un İslam dini ile ilgili düşüncelerinin teolojik ve tarihi gerçeklerden uzak olduğu belirtildi.

Dernek açıklamasında, “Böyle bir düşüncenin, önemli ve kritik bir mevkide bulunan ve özellikle de bir din adamı tarafından ifade edilmesinin bizlerde üzüntü ve şaşkınlık yarattığını da ayrıca belirtmek isteriz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İeronimos’a tepki gösterdi

Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin köklü kuruluşlarından olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği yaptığı açıklama ile Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslamofobik sözlerine tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un ulusal bir televizyon kanalında, “İslam bir din değil, siyasi bir partidir. İnsanları da savaş insanları” sözleri kabul edilebilir nitelikte değildir. Dinimize yapılan bu saldırı İslamafobinin tipik bir örneği olup bu sözlerin bir din görevlisi tarafından dile getirilmesi daha da vahim bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. İeronimos, bu sözleri sebebi ile özür dilemeli ve bir din görevlisine yakışır şekilde hareket etmelidir.

Derneğin Genel Başkanı Necmettin Hüseyin ise yaptığı açıklamada, “Gün geçmiyor ki insani değerlerimize veya insanlarımızın inançlarına yönelik saldırı olmasın. İnsanlığa saldırı olmasın. Yine bunun bir örneğini maalesef 14 Ocak 2020 tarihinde duyduk ve yaşadık. Yunan Başpiskopos İeronimos, İslam dininin bir din olmadığını, siyasi bir parti ve siyasi bir arayış olduğunu, Müslümanları da savaşın ve yayılmacılığın peşinde olan insanlar olarak nitelemiştir. İslam dininin ve Hz. Muhammed’in öğretilerinin de bunu teyit ettiğini söyleyerek, İslam dinine ve inanan insanlara açıkça hakaret etmiştir. Yalan ve çarpıtma ile bir dinin temsilcisi olarak farklı inançlara sahip insanları hedef alması da kabul edilebilir değildir.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da yaşayan ve İslam dinine mensup olan, özellikle Batı Trakya Türk Azınlık üyelerinin söz konusu açıklamayla hedef haline geldiğini söyleyen Necmettin Hüseyin, Müslümanlara karşı yaşanabilecek olayların veya saldırıların baş sorumlusunun da İeronimos olacağını belirtti.

Necmettin Hüseyin açıklamasına şöyle devam etti: “İnsanlar arasında kin ve nefret tohumu ekmek üzere inancımıza ve değerlerimize saldıran, din adamı olmaktan uzak Başpiskopos İeronimos’u şiddetle kınıyor ve İslam dinine inanan Müslüman dünyasından özür dilemeye davet ediyoruz. Kendisi gibi aynı dini inancı paylaşan samimi insanlar adına bulunduğu makamı da terk ederek kendi inancına ve inananlara verebileceği bir şeyinin olmadığını düşünüyoruz.

BTTÖB: Başpiskopos’un sözleri bizleri rencide etmiştir

Öğretmenler Birliği’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu Ieronimos’un katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği bir din adamına yakışmayan, hoşgörüden uzak, İslamofobik ve nefret söylemi niteliği taşıyan sözleri dünyadaki İslâm dinine mensup her ferdi yaraladığı gibi, bu güzel dine mensup biz yurttaşlarını da ziyadesiyle rencide etmiştir.

Başpiskopos’un, “İslâm bir din değil, siyasi bir partidir. İnsanları da savaşın insanlarıdır’’ şeklindeki söylemi, İslâm dinine yapılan açık bir saldırı ve hakarettir. Dinimize ve aynı zamanda biz mensuplarına yapılan ve tarafımızca katiyetle kabul edilmeyecek bu mesnetsiz sözlü saldırıyı esefle kınıyoruz.

Bu tür açıklamalar hem dünyamızda tesis edilmek istenen medeniyetler arası barışa zarar verir hem de yurt içinde bir arada yaşayan farklı dinlere mensup insanların kardeşliğini zedeler. Hoşgörünün, barışın, kardeşliğin ve sevginin yüceliği ile dilini öne çıkarması gereken insanların aksi bir tavır içinde olmaları en fazla mensubu oldukları dine zarar verir. Umudumuz bu yanlışın bir erdemli davranış olan özürle düzeltilmesidir. Tabii olarak Başpiskopos’un fikri değişmese de zikrini düzeltmesi hümanizme büyük bir hizmet olacağı kanısındayız.”

İskeçe Din Görevlileri Derneği Yunanistan Başpiskoposu’nu kınadı

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan Kilisesinin Başpiskopos’u İeronimos katıldığı tv programında, 1821 Yunan Devrimi’ne ve Kilise’nin rolüne değinerek İslâm hakkında alışılmadık ve hoşgörüye dayanmayan açıklamalarda bulundu. Onun ‘‘İslâm, inananları, din değil, siyâsi bir parti, siyâsi bir arayış ve halkı savaş insanları, yayılmanın insanlarıdır. Bu İslâm’ın bir özelliğidir. Muhammed’in öğretileri de bu yöndedir.’’ ifadelerini şiddetle kınıyoruz. Bu husus bariz bir İslâmofobi örneği oluşturmakta ve dinimize yapılan bir saldırıdır. Bu zor zamanlarda, bir dinî şahsiyetin ayrımcı ve dinî hoşgörüden uzak söylemlerini şiddetle kınıyoruz.

Güney Meriç Derneği İeronimos’u kınadı

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un bir televizyon kanalında sarf ettiği ‘İslam din değil bir siyasi parti ve insanları da savaş insanları’ sözlerini üzüntü ve hayretle karşıladık. İnsanlığın korona ile uğraştığı bir zamanda, Yunanistan’ın dini liderinden böyle bir açıklama gelmesi toplumlar arasındaki barışa hizmet etmemekte, tam aksine insanları daha da ötekileştirmektedir. İeronimos’un dinimize ve onun mensuplarına bu çeşit çirkin bir hakarette bulunmasını asla kabul etmediğimizi ve kınadığımızı belirtiriz.

Encümenler Birliği’nden İeronimos’un açıklamalarına tepki

Derneğin açıklamasında İeronimos’un ifadelerinin İslamofobinin Yunanistan’da geldiğini boyutu gözler önüne serdiği belirtildi.

Encümenler Birliği’nin açıklaması şöyle: “Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında İslam dinini hedef alan çirkin açıklamalarını kabul edilemez buluyoruz. İslamiyet bir din değil siyasi partidir demesi, bulunduğu ve işgal ettiği makam göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde, son yıllardaki İslamofobinin, İslam düşmanlığının boyutunu da bizlere gösteriyor. Sayın Başpiskopos’tan İslam dinini övmesini de beklemiyoruz ancak işgal ettiği makam gereği asgari saygı göstermesi, bu içinde yaşattığı karanlık düşünce ve anlayışını dillendirmemesi gerektiğine inanıyoruz. Milyarlarca inananı olan bir dine, insanlık tarihine kattığı evrensel değerler, ortaya koyduğu medeniyet ve ilmin gelişmesine yaptığı katkı düşünüldüğünde bu şekilde saldırmasını bir kompleks olarak değerlendiriyoruz. Başpiskoposun açıklamaları kadar bazı sözde din adamlarının sözde kınamaları da Başpiskoposun açıklamaları kadar vahimdir ve akla ziyandır.

SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği de kınadı

Atina ve Yunanistan Başpiskoposu İeoronimos’un İslam’la ilgili açıklamalarını Rodop-Meriç İlleri Selanik Pedagoji Akademisi Mezunu Öğretmenler Derneği de kınadı.

Dernekten yapılan kınamada şu ifadeler yer aldı:

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un bir televizyon programında, İslam dini ve müslümanlar hakkında yaptığı açıklama ve değerlendirmeleri bizleri camia olarak son derece üzmüştür. Bir barış dini olan İslam hakkında bu tür değerlendirmelerin bir dini lider tarafından dile getirilmiş olması bir talihsizliktir. İslam’a karşı bu tür haksız sözler tüm müslümanların vijdanında mahküm olmaktadır. Bizler, kim tarafından olursa olsun, dinlere ve insanların kutsallarına yönelik haksız ve temelden yoksun bu tür değerlendirmeleri kınıyoruz.

Kabul Edilemez

Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram da İeronimos’un açıklamalarına tepki göstererek, İslam dini ile ilgili “siyasi parti” söylemlerinin kabul edilebilir olmadığını kaydetti. Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam dini ile ilgili bir din adamına yakışmayan bir davranış şekli ortaya koyduğunu belirten İbram, “İslam’ın temel inançlarından biri dinler arası barış ve huzura dayalı bir yaşam olgusudur. Kin gütmek ve başka dinlerin mensuplarına karşı düşmanlık beslemek asla kabul edilemez.” yorumu yaptı.

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yunanistan’da ulusal yayın yapan bir TV’de programa katılan, İslamı siyasi parti, Müslümanları ise savaşçı olarak değerlendiren Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un sözlerinin asla kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Din adamlarının vazifesinin bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Rıdvan Ahmet şunları belirtmektedir. “İnsanlığın bedensel ve ruhsal açıdan en çok itidale ihtiyaç duyduğu böyle bir dönemde katıldığı bir TV programında Yunanistan Başpsikoposu İeronimos’un İslam ve Müslümanlara karşı sarf etmiş olduğu sözler kabul edilemez boyuttadır. Bu tür söylem ve yaklaşımların İslam’a ve inananlara bir acziyet, İslam’ın da hak din olma özelliğine bir zarar vermeyeceği aşikardır. Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.

Rodop ili Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin de Başpiskopos İeronimos’un İslam dini hakkındaki açıklamalarını “talihsiz” olarak nitelendirdi.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin Yunanistan Başpiskoposu’nun İslam dini ile alakalı İslamofobik sözlerine tepki gösterdi. Deli Hüseyin bu ifadelerini tek kelimeyle hakaret olduğunu vurguladı. Başkan Rıdvan Deli Hüseyin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu tür ayrıştıran ve geren açıklamalardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Yunan Başpiskoposun Skandal Sözleri

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, OPEN TV kanalında katıldığı Yunanistan’ın kurtuluş savaşı ile ilgili bir programda, “İslam’ın bir din olmadığını” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğunu” söylemişti.

Elinde kurtuluş savaşından kalma olduğunu söylediği bir silah ve bazı kutsal emanetlerle kamera karşısına geçen İeronimos “İslam, onun insanları din değil, siyasi bir parti, siyasi bir arzu ve savaş insanları, yayılmacılığın insanlarıdır. İslam’ın özelliği bu. Muhammed’in öğretileri de bunu söylüyor.” ifadesini kullanmıştı.

Tepkiler üzerine başpiskoposluk basın bürosundan açıklama

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam’a yönelik sözlerine gelen tepkiler üzerine, Atina Başpiskoposluğu basın bürosundan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Yunanistan Kilisesi’nin bütün dinlere saygı duyduğu belirtildi.

Açıklamada, İeronimos’un “İslam din değildir. Siyasi bir parti ve harekettir. İnsanları da savaşın ve yayılmacılığın insanlarıdır” ifadelerine atıfta bulunulmazken, Başpiskopos’un İslam’ı çarpıtmaya çalışan fundamentalistleri kastettiği iddia edildi. Açıklamada herhangi bir özür ifadesine de yer verilmedi.

Atina Başpiskoposluğu basın bürosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Kilisenin 1821 Devrimine katkılarını konuştuğu esnada kastettiği, İslam’ın uç kesim fundamentalistler tarafından saptırıldığını ve bunların bütün dünyaya korku ve ölüm yaydıklarıdır.

Başpiskopos bu insanları kastetmiştir. Bu insanlar İslam’ı araç olarak kullanarak, değişik görüşleri olanlara, ateistlere hatta inanlara karşı ölümcül bir silaha dönüştürmektedirler. Gerek Başpiskopos ve gerekse Yunanistan’daki diğer metropolitler bilinen tüm dinlere karşı saygı göstermektedir ve tüm inananları Hristiyanlık sevgisi ve dayanışmasını da katarak toplumsal ve insani durumlarda ayrım yapmadan karşılamaktadırlar. Bunun en iyi örneği de, Trakya’da Hristiyanlarla Müslümanlar arasındaki barış ve birlikte yaşamdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ