Batı Trakya Online

Muharrem İnce Batı Trakya’da

Muharrem İnce Batı Trakya’da

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Gümülcine’yi ziyaret etti. İnce, Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin bahçesinde kendisini karşılamaya gelen azınlık mensuplarına seslendi.

İlk olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’na gelen İnce, Gümülcine Türk Gençler Birliği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti.

İNCE’NİN HEYETİNDEN BAZI İSİMLER YUNANİSTAN’A GEÇEMEDİ

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Batı Trakya ziyaretinde kendisine eşlik edecek bazı milletvekilleri ve gazetecilerin, Yunanistan’a geçişlerine izin verilmedi.

İnce, Batı Trakya’daki programlarına katılmak için heyeti ve beraberindeki gazetecilerle İpsala Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısı’na geldi.

Burada Yunanistan gümrük görevlileri, İnce ile heyetindeki CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün ülkeye girişine izin verdi. Yetkililer, heyetteki CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve programı takip edecek gazetecilerin geçişine izin vermedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “diplomatik izin alınmadığı” gerekçesiyle Yunanistan’a geçişe izin verilmediğini belirterek, “Diplomatik pasaporta izin diye bir şey olmaz. O şekilde bir bahane uyduruldu. Gazeteci arkadaşlar ve bazı milletvekilleri içeri alınmadı.” dedi.

Milletvekili Akaydın da, Muharrem İnce’nin kendilerini daha önce konuyla ilgili uyardığını belirterek, “Sınırda bazı sıkıntılar yaşanabileceğine dair duyum aldığını söylemişti. Dolayısıyla biz oraya kalabalık olarak iki hat halinde gittik. Muharrem Bey ile bazı milletvekilleri ve belediye başkanları geçti. Biz gazeteci arkadaşlarla ayrı bir hattaydık. Dolayısıyla bize dediler ki ‘Siz bu heyetin içerisindesiniz ama Dışişleri Bakanlığı sizin isminizi bildirmemiş, 5 kişinin ismini bildirmiş.’ Yani Muharrem Bey ve aracında bulunan kişileri.” diye konuştu.

Bir süre gümrükte bekleyen heyet, Türkiye’ye döndü. Yunanistan’a geçemeyen heyetin, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a geçiş yaparak Kırcaali’deki iftar programına yetişmesi planlanıyor.

AZINLIK DERNEKLERİNİ ZİYARET

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Gümülcine’deki ilk durağı Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu oldu. Öğlen 13.30’da (31 Mayıs) Başkonsolosluğa gelen İnce, Başkonsolos Murat Ömeroğlu tarafından karşılandı.

Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan sonra İnce ve beraberindekiler yürüyerek Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne (GTGB) gitti. Burada dernek yöneticileri ve soydaşlar tarafından karşılanan İnce, birliğin bahçesinde soydaşlara yönelik bir konuşma yaptı.

İnce konuşmasında, “1923’te Türkiye Cumhuriyeti, kurulduktan hemen sonra Sadabat Paktı’nı imzaladı, Balkan Paktı’nı imzaladı. Sadabat Paktı’nı doğuda İran, Afganistan’la birlikte imzaladı. Batı’da Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya’yla birlikte Balkan Paktı’nı imzaladılar. Bir barış denizine dönüştürmek istediler bölgeyi. Unutmayalım, 1934’te Venizelos Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi. Türkiye’nin ve bölgenin buna yeniden ihtiyacı var. Türkiye’nin kendi içinde de barışmaya , ekonomisini büyütmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Gümülcine’yi neden ziyaret ettiğini de İnce şu ifadelerle açıkladı: “Ben ailesi mübadeleyle, baba tarafı mübadeleyle Drama’dan Türkiye’ye gitmiş, asıl kökeni ise Tanrı Dağı Yörükleri’nden olan bir ailenin çocuğuyum. Kökenimiz Tanrı Dağı Yörüğü. Ordan gelmeyiz. Bir süre bu topraklarda yaşamış ailemiz, sonra Yalova’ya Türkiye’ye gitmiş. Gönül bağımız var. Dertleşmek istedik, başka bir niyetimiz yok.

Batı Trakya Türk azınlığına seslenen İnce, “Siz başka bir ülkenin, Yunanistan’ın vatandaşısınız. Siz vatandaşı olduğunuz ülkeye vergi veriyorsunuz. Oranın kalkınması için uğraşıyorsunuz, çalışıyorsunuz. Hiçbir itirazımız yok buna ve doğrusu da budur. Sadece kimliklerinizi korumak hakkınız, bunu savunmak hakkınız. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Türkiye’de de böyledir, Yunanistan’da da böyledir, Almanya’da da, Fransa’da da.” dedi.

İnce konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizlerin en büyük sorunlarından birinin Türkiye’de okuyan çocuklarınızın barınma sorunu olduğunu biliyorum. Ama Türkiye’de verdiğim bir söz var zaten. Türkiye’nin üniversitelerinde, liselerinde okuyan öğrencilerimize verdiğim söz şu. Bunu sizin de bilmenizi istiyorum. İki yıl içerisinde Türkiye’de okuyan hiçbir çocuğun tarikat yurtlarına ihtiyacı kalmayacak. Türkiye Cumhuriyeti çoçuklarını barındıracak güce sahiptir. Asla o çocukları ortalıkta bırakmayacağız. Asla öğrencilerimizi ne idiği belirsiz insanların eline düşürmeyeceğiz.

Bu arada, GTGB yönetim kurulu üyesi Taha Hüseyinoğlu, İnce’ye elif harfinin yer aldığı bir tablo hediye etti.

ÇUKUR KAHVE’Yİ ZİYARET

İnce, GTGB’den sonra yürüyerek Çukur Kahve’ye gitti ve oradaki soydaşlarla selamlaştı. İnce, yol üzerindeki bazı dükkanlara da girdi, esnafla ve soydaşlarla selamlaştı.

BTTÖB’Yİ ZİYARET

BTTÖB’ye de yürüyerek giden İnce ve beraberindeki heyeti, Başkan Aydın Ahmet ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Dernek üyelerinin de yer aldığı görüşme sırasında Aydın Ahmet, İnce’ye dernek ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ahmet, Türkiye çıkışlı azınlık öğretmenlerine azınlık ilkokullarında görev yapma fırsatı verilmediğini ve kapatılan azınlık ilkokulları konusunu da İnce’ye iletti.

Gümülcine’ye geliş sebebinin bir gönül bağı olduğunu yineleyen İnce, azınlık sorunlarını bildiğini belirtti; ayrıca iki ülke ilişkileri konusuna da değindi.

İki ülke arasında problemler olduğunu kabul eden İnce, “Ama Ege’nin iki yakası bir araya gelmeden, bu iki ülkenin iki yakası bir araya gelmez.” dedi.

İnce, “Bu eski bir sözdür. Rahmetli İsmail Cem’den bu yana söylediğimiz bir sözdür. Ama doğru bir sözdür bu. Yani Türkiye de. Yunanistan da egemen güçlerin, emperyalistlerin uşağı olmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

DR. SADIK AHMET’İN KABRİNİ ZİYARET

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yunanistan ve Bulgaristan’daki ziyaretlerinin ilk durağı olan Gümülcine’de, Dostluk Eşitlik Barış Partisinin (DEB) kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet’in mezarını da ziyaret etti.

Kahveci Mezarlığı’nda İnce’yi, DEB Partisi Genel Başkan Vekili Ahmet Kara ve Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet başta olmak üzere parti yöneticileri karşıladı.

İnce ve beraberindekiler, Dr. Sadık Ahmet’in kabri başında dua etti.

İnce, mezarlık çevresinde görev yapan polislerle de selamlaştı.

İnce ve beraberindekiler, Makaza sınır kapısından Kırcaali’ye gitmek üzere Gümülcine’den ayrıldılar.

İnce’ye, Gümülcine ziyareti sırasında Batı Trakya kökenli milletvekili aday adayları İzmir eski Baro Başkanı Aydın Özcan ve avukat Selahattin Meriç ile avukat Asım Güven de eşlik etti.

İnce’nin Gümülcine ziyaretinde, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Bursa milletvekili Ceyhun İrgil, Samsun milletvekili Hayati Tekin, Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Denizli milletvekili Melike Basmacı da hazır bulundu.

4 SAAT GÖZALTI

Muharrem İnce’ye destek vermek amacıyla Gümülcine’ye gelen Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş ve meclis üyesi Coşkun Taşkın Gümülcine’de gözaltına alındı. Konuyla ilgili olarak Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka basına açıklamalarda bulundu.

Saka, “Herhangi bir arama yetkisi olmadan ellerindeki torbaları açtırıp arama yapan polisler, iki arkadaşımızı polis karakoluna götürerek gözaltına aldılar. Çantaların içinden çıkan on Türk bayrağı ve üzerinde tamam yazan şapkalar vardı. Biz bunları buradaki arkadaşlarımıza hediye vermek üzere yanımıza almıştık. Bu arada arabamızı da didik didik arayıp oradaki parti flamalarını da aldılar ve iki arkadaşımızı yere yatırıp kelepçeleyerek tutukladılar. Yaklaşık dört saat sonra el koydukları bayrak ve flamaları teslim ederek serbest bıraktılar ve gidebileceklerini söylediler. Böyle bir şeyin AB üyesi bir devlette yaşanmış olması son derece üzücü ve bu olay bir hukuk devletine yakışmamaktadır.” ifadelerini kullandı.muharrem ince bati trakyada 7 728x485muharrem ince bati trakyada 5 728x485muharrem ince bati trakyada 1 728x546muharrem ince bati trakyada 4 728x409muharrem ince bati trakyada 3 728x485muharrem ince bati trakyada 6 728x546

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ