Batı Trakya Online

Batı Trakya’da Yunan askerleri Türk köyünde tatbikat yaptı

Batı Trakya’da Yunan askerleri Türk köyünde tatbikat yaptı

Yunanistan‘da, Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı İskeçe bölgesindeki Mustafçova Belediyesine bağlı Gökçepınar köyünde silahlı tatbikat yapan Yunan askeri birlikler köy halkında endişe ve korku yarattı.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin yaptığı açıklamada, merkezi İskeçe’de bulunan 4. Kolorduya bağlı askerlerin Gökçepınar köyünün içi ve köy mezarlığının çevresinde silahlı eğitim ve tatbikat gerçekleştirdiğini söyledi.

Belediye ve köy hakının tatbikat konusunda bilgilendirilmediğine dikkati çeken Delihüseyin, köy sakinlerinin sabah saatlerinde karşılarında silahlı askerlerle karşılaşınca neye uğradıklarına şaşırdığını ifade etti.

Daha önce böyle bir olayın yaşanmadığını belirten Delihüseyin, “Hiçbir şeyden haberi olmayan insanlarımız karşılarında silahlı askerleri görünce doğal olarak korku ve endişeye kapıldı.” dedi.

Gökçepınar köyü imamı Erkan Azizoğlu da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda olaya tepki gösterdi. Azizoğlu, Doğu Akdeniz’de gergin anların yaşandığı bir sırada Yunan askeri birliklerin Gökçepınar köyünün içinde tatbikat yapmasının köy sakinlerini derinden üzdüğünü vurguladı.

Azizoğlu, mesajında, “Askeriyenin bir yerlere mesaj göndermek için köyümüzü kullanması, köylü kardeşlerimizi ve bilhassa da evlatlarımızı endişelendiren, korkutan bir tatbikatla köyümüzün içine girmesi, kabul edilebilecek bir olay değildir. Kınıyoruz ve saçma buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Askeri hareketlilik Rodop ilinin azınlık köylerinde de görüldü

İskeçe’nin Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Gökçepınar köyünde komando birliği tarafından tatbikat gerçekleştirilmesi köy halkında tedirginlik yarattı. Benzeri tedirginlik Rodop bölgesinde Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Payamlar köyünde de yaşandı.

Komando birliği, Gökçepınar köyünde mezarlığın olduğu bölgede tam teçhizatlı şekilde tatbikat yaparken, Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Payamlar köyünde ise sokaklarda tam teçhizatlı şekilde gezdikleri öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü saat 09.30 civarında Payamlar köyünü habersiz şekilde yaklaşık 20 kişiden oluşan askeri bir grubun ziyaret ettiği ve köy sokaklarında gezdikleri belirtildi.

Askerlerin aniden tam teçhizatlı şekilde köye gelip sokaklarda dolaşmaları köylüleri tedirgin ettiği belirtildi.

Bölge insanı önceki yıllarda da askerlerin köyü ziyaret ettiği ancak ilk defa tam teçhizatlı şekilde köyden geçiş yaptıklarını belirtti.

Aynı sabah saat 10.30 civarında ise yine Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Menetler köyüne 3 araçlı askeri konvoyun geldiğini, konvoyun cami önünde bir süre durakasadığı ardından hereket edip köyden ayrıldığı belirtildi.

Askeri grubun tam teçhizatlı olarak Payamlar köyüne yürüyerek nereden ve neden geldikleri, Menetler köyünden askeri araçlarla geçerken meydanda caminin yanında neden bir süre durdukları bilinmiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ