Batı Trakya Online

Batı Trakya’da İskeçe Sünne Camisi’ne ırkçı saldırı

Batı Trakya’da İskeçe Sünne Camisi’ne ırkçı saldırı

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının yoğun olarak yaşadığı şehirlerden olan İskeçe’de kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler, Sünne Camisi’nin dış cephesine yumurta fırlattı ve ırkçı ifadeler içeren yazılar yazdı.

Edinilen bilgilere göre kimliği belirsiz kişiler tarafından gece yarısı düzenlenen saldırıda caminin duvarlarına onlarca yumurta atıldı, ırkçı sloganlar yazıldı. Saldırganların attığı yumurtaları ve yazılan yazıları sabah namazı için camiye giden cemaat fark etti.

Cami duvarına yazılan sloganlarda “PONTUS, UNUTMUYORUM 1919” ifadelerinin yanısıra Mustafa Kemal Atatürk’e ağır hakaret içeren sözlerin yer aldığı görüldü.

Bölgede barış içinde yaşayan Türk ve Yunan kökenli vatandaşların birlikteliğini ve dostluğunu hedef alan nefret içerikli çirkin saldırılar, her yıl 19 Mayıs’ta Batı Trakya’daki cami ve Türk kuruluşlarına saldıran Türk ve İslam düşmanı karanlık Postusçu Rum örgütler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de Anadoluyu işgalden kurtarmak için Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kutlanan 19 Mayıs 1919, Yunanistan tarafından “Küçük Asya Felaketi”nin yıldönümü olarak anılmaktadır. Bu sebeple Yunanistan’da her yıl resmi olarak bu tarihte Kilise ve devlet dairelerinde, iddialarına göre “Türkler tarafından 350 bin Rum’un katledildiği” sözde “Pontus Soykırımı” anılıyor. Bu şekilde Yunanistan’ın ve dünyanın her yerinde adeta Türk ve İslam düşmanlığını yaymak için kurulan yüzlerce Pontus Rum örgütleri de Yunan derin devleti ve Rum Patrikhanesi’nin kışkırtmalarıyla Batı Trakya’daki Müslüman Türklere, cami ve kurumlarına saldırarak hedef göstermeye kargaşa çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı mensupları da bu tür çirkin ve provakatif saldırılar karşısında nedametini korumakta ve provakasyonlara alet olmayarak, çirkef mihrakların karanlık emellerini suya düşürmektedir. Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu defalarca karşılaştığı bu tür ırkçı ve aşağılık saldırılar karşısında kararlılıkla durmuş, olgunluğunu ve ağırbaşlılığını muhafaza ederek demokratik ve hukuk kuralları dışına çıkmadan insani tepkiler dışında hiçbir aşırılığa kaçmamış, hiçbir zaman bu tür alçak tepkiler göstermemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ