Batı Trakya Online

Vergi borcu olanlar hapis cezası ile karşı karşıya

Özgür Mehmet

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle alınan tasarruf önlemleri arasında yer alan ve önemli bir madde olan, kişilerin kamuya ait vergi borçlarının tahsil edilmesi konusunda hükümet, önemli adımlar attı. Yapılan yeni yapılandırma çerçevesinde kamuya ait vergi borçlarının ödenmemi durumunda kişileri hapis cezası bekliyor.

Vergi ve Gümrük konularıyla ilgili hukuksal maddelerde yapılan düzenlemeler sonucunda kişilerin kamuya ait borçlarının ödememesi durumunda, 1 Ağustostan geçerli olmak üzere hapis cezasına çarptırılacağı açıklandı. Her kimin 5.000 Avro ve üzerinde borcu bulunup ödeme yapmaz ise bu kişiler hakkında hukuki süreç başlatılacak.

Kanuna göre (N.3943/2011) her kim belirtilen miktarın üzerindeki borcunu ödemeyi beyan etmez ise hakkında hukuki işlem yapılacak. Tabi, kişilere bazı imkânlarda sunulmaktadır. Var olan borçlarını yapılandırmak ve hatta 20 aya varan taksitlere bölmek mümkündür. Vergi borcunu taksitlendirme gittiği halde ödeyemeyen kişilere de bazı imkânlar sunacağı açıklanmaktadır. Örneğin daha önce vergi borcunu taksitlendirmiş fakat bir taksitini ödemiş ve de üzerinden en fazla 3 ay geçmiş durumda olan kişilere yeni ödeme seçeneği sunulabileceği aktarılmaktadır.

Burada önemli olan nokta ise her kimin kamuya 5.000 Avro ve üzerinde borcu varsa biran önce muhasebecisine veya vergi dairesine giderek borcunu yapılandırmasıdır. Eğer yapılandırma olmaz ise hukuki sürecin başlaması kaçınılmazdır.”

KDV ödemesinde 3 taksit dönemi

İkinci üç aylık dönem sonunda katma değer vergisi (FPA) ödeyecek işletme sahiplerine kolaylık. Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada KDV ödemesi yapacak işletme sahiplerine taksit kolaylığı yapılacağı açıklandı. Taksit seçeneğinden yararlanacak işletme sahiplerinin en az 300 Avro ve üzere katma değer vergisi (FPA) ödemesinin olması gerektiği belirtilmektedir. Bu miktarın üzerinde olan vergi borçlarının 3 taksite bölüneceği belirtilmekle birlikte %2’lik taksit artışının da olacağı aktarılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ