Batı Trakya Online

Tarihi Eserler Hakkında Genel Bilgiler

Özcan Hüseyin Nuri

Bir süredir sizlerle tarihi eserler hakkında bilgi veriyorum,ama fark ettim ki, bir konuda eksik bilgi veriyorum.Tarihi eserin ne olduğundan ve neden önemli olduğundan bahsetmedim.

Tarihi eser nedir?
Çok geniş bir anlama sahiptir.Kısaca anlatamak gerekirse genelde yok olmuş devletlerin, milletlerin yaşadığı dönemlerden kalan yapılar, ibadet yerleri, devlet binaları, ceşme,köprü v.s, bunların dışında ev eşyaları, süs eşyaları dönemim paraları gibi günlük kullanımda ne varsa bu materyallerin hepsi tarihi eserdir.

Neden önemlidir?
Tarihi eserler bir toplumun geçmişini anlatan en önemli kalıntılardır. Geçmiş yaşamları anlayabilmek için önemlidir.Tarihi eserlerden elde edilen verilerle günümüzden binlerce yıl önce yaşamiş bir toplumun ne yediğinden, nasıl yaşadığına kadar birçok bilgiye ulaşmamızda bize yardımcı olur.Tarihi eserler bulunduğu bölgede yaşamış toplumların özelliklerini taşıdığından kimlerin o bölgede hangi yıllarda nasıl yaşadığını, ne yediklerini, ne içtiklerini, ne giydiklerini,nasıl binalar yaptıklarını,ne ekip ne biçtiklerinden,dini inançlarına kadar birçok bilgiyi bizlere vermektedir.Her toplumun kendine ait özellikleri olduğundan yapı biçiminden, günlük kulladıkları eşyalara kadar hangi toplumların nerelerde, nasıl yaşadığını bizlere anlatığı için çok önemlidir.Bu eserler ülkelerin milli varlıklarıdır.Tüm hakları devlete
aittir.Bunu unutmamak gerekir.

Kaça ayrılır?
Kendi içinde bir çok bölüme ayrılır. Arkeolojide tarihi eserler, temel iki bölümden oluşur.
I.Taşınabilir Kütür varlıkları
II.Taşınmaz Kültür Varlıkları

Taşınabilir Kültür varlıkları:
Bunlar isminde anlaşılacagı gibi taşınabilen eşyalardır. Bunlar çanakçömlek, vazo, sikkeler, heykeller v.s. kısacası aklınıza gelebilecek herşey diyebiliriz.

Taşınmaz Kültür varlıkları:
Taşınmaz denilince tarihi yapılar, hanlar hamamlar, su yolları, çeşmeler, gibi yerinden kaldırılması yasak olan eserlerdir.

Araştırma yapmak için özel izin gerekmektedir.Bu izin için KÜLTÜR BAKANLIĞINA başvurmak gerekir.İzinsiz kazı yapmak yasaktır. Bunun sebebi kültür varlıklarının kaçırılması ve ülke dışına cıkarılmasıdır.Birde asıl önemli olansa kazı uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Kazı sırasında bulunan eserlerin çıkarılaması ve korunması uzmanlık gerektirir. Tarlanızda, bağınızda, bahçenizde bir tarihi eser bulursanız, bunu bölgenizdeki müzeye veya en yakın karakola en kısa sürede ulaştırmanız gerekir.Bunun hiçbir cezası yoktur, aksine bulduğunuz eserin değeri üzerinden Kültür Bakanlığı size bir
ödülde vermektedir.

Restorasyon nedir?
Bir mimari eseri, bir tablo veya bir heykel gibi herhangi bir sanat eserinin zamanla veya başka bir nedenle zarar görmüş, bozulmuş kısımlarını, o eserin sanat değerine ve eski şekline zarar vermeksizin sanat bakımından tamir ve onarmaktır. Restorasyon işini herkes yapamaz ,öncelikle tarihi saygı göstercek ve restore edilecek eserlerin geçmişini kullanılan malzemeyi iyi tanıması gerekir.Üniveristelerde restorasyon bölümleri vardır.Buralardan mezun olan kişiler ancak restorasyon işi yapabilir.Bir binayı restore etmek için Anıtlar Kurulu’ndan izin almak gerekir.

Neden restorasyon yapılır?
Geçmişe tanıklık yapmış tarihi eserlerin gelecek kuşaklara aktarılması için bu eserlerin korunması ve onarılması gerekir.Bu noktada restorasyan ve Restoratörler devreye girer.Tarihi eserin aslına uygun hale getirilmesi için yapılamsı gereken doğru çalışmayı Ancak iyi bir ekip ve son teknoloji kullanılarak yapılabilir. Bu biraz zahmetli ve pahalı bir çalılmadir. Bilinçsizce yapılan onarımlar tarihi dokuya zarar vereceğinden yapılması uygun değildir.Eseri aslından çıkararak başka bir yapı haline getireceğinden gelecek nesillerede yalnış bilgiler aktarmış oluruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ