Batı Trakya Online

Yunanistan vatandaşlıktan çıkarılanların haklarını iade etmeye hazırlanıyor

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 96 makalesi bulunuyor.
Yunanistan vatandaşlıktan çıkarılanların haklarını iade etmeye hazırlanıyor

Atina’daki Syriza hükümeti, geçmişte vatandaşlıktan çıkarılan kişilere vatandaşlık haklarının iade edilmesi için harekete geçti. Bu adım, Batı Trakya Türklerini yakından ilgilendiriyor.

Yunanistan’da Batı Trakya azınlık üyeleri aleyhine uzun yıllar yürürlükte kalan ırkçı 19. madde öne sürülerek vatandaşlıktan çıkartılan ve vatansız (Haymatlos) olarak Yunanistan’da yaşayan az sayıdaki Batı Trakya Türkünü yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı.

Efimerida ton Sintakton gazetesinin haberine göre, bu yeni adım Batı Trakyalı bir vatandaşa karşı alınan adaletsiz tavrın gölgesinde gündeme geldi. Avustralya’ya göç eden bu kişi, Vatandaşlık Yasası’nın 1998’de kaldırılan ancak bu tarihe kadar birçok kişinin vatandaşlıktan atılmasının önünü açan meşhur 19’uncu madde temelinde vatandaşlıktan yoksun bırakılmıştı. 2004 yılından yurduna dönmesine rağmen vatandaşlığını bir türlü geri alamamış, Vatandaşlık Konseyi ilgili başvuruyu iki kez reddetmişti.

Vatandaşlık Özel Sekreteri Lampros Baltsiotis kendi yurtlarında vatandaşlık haklarından mahrum kalan insanlar için harekete geçileceği mesajını verdi. Baltsiotis, Batı Trakya’da yaşanan benzer durumların iki kategoride değerlendirildiğini de ekledi.

Buna göre, ilk kategoride antidemokratik 19’uncu madde temelinde vatandaşlıktan mahrum bırakılan kişiler bulunuyor. Yunanistan bu kişilere 2007 yılından itibaren vatandaşlıklarını iade etmeye başlamıştı. Ancak iade işlemleri oldukça ağır işliyor. Bu nedenle Batı Trakya’da hâlâ vatandaşlık haklarından yoksun yaşayan insanlar var.

Bu durumla ilgili bir başka sorun ise bu insanların vatandaşlıklarını geri almak için kendiliğinden harekete geçip ilgili mercilere başvurmamaları. Bu sorunun üstesinden gelinmesi amacı ile Atina, Batı Trakya’daki ilgili birimlere yeni bir direktif göndermeye hazırlanıyor. Bu direktife göre, ilgili merciler vatansız insanların harekete geçmelerini beklemeden sorunun çözülmesi için devreye girecek.

Öte yandan Yunanistan’ın ikinci kategori olarak gördüğü, zamanında vatandaşlıktan attığı ve yurtdışında yaşayan, sayıları yüzbinleri bulan Batı Trakya Türkü için ise SYRIZA hükümetinin bir işlem yapmayı düşünmediği görülüyor.

Yunanistan’da önce 1917 yılından 1955 yılına kadar uygulanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve daha sonra da yerine getirilen ve 1998 yılındaki Kostas Simitis hükümeti tarafından kaldırılana kadar uygulanan ırkçı 19. madde yüzünden Yunan soyundan olmadıkları gerekçesiyle on binlerce Batı Trakya Türkü, Yunan vatandaşlığından atılmıştı.

SYRIZA VEKİLİ MUSTAFA MUSTAFA GÜNDEME GETİRDİ

İktidardaki Syriza’nın milletvekili Mustafa Mustafa’nın Nisan ayı başlarında Parlamentoda hikayesini anlattığı Avustralya’ya göç eden Batı Trakyalı azınlık vatandaşı da 19’uncu madde mağdurlarından sadece biri. O yıllarda binlerce Yunan vatandaşı gibi yurtdışına göç eden bu Batı Trakya Türkü, 2004 yılından bu yana Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde vatandaşlığını alamadan “vatansız” (Haymatlos) olarak hiçbir sosyal haktan yararlanamayarak yaşamaya devam edenlerden. Yunan Vatandaşlık Konseyi, bahse konu şahsın vatandaşlığını geri alabilmesi için geçmişte yaptığı iki başvuruyu reddetmişti.

Yunanistan’da iktidar milletvekili Mustafa’nın binlerce “vatansız-haymatlos” vatandaşın durumunu yeniden gündeme getirmesi sonrası “Efimerida ton Sintakton” gazetesine konuşan Yunanistan Vatandaşlık Özel Sekreteri Lampros Baltsiotis, bu insanlar için harekete geçileceği mesajını veriyor.

“Batı Trakya’daki Müslümanlarla ilgili ‘vatansızlık’ meselesi iki kategoriye ayrılıyor” diyen Baltsiotis sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Birincisi, 19. madde ile vatandaşlığını yitiren ve Yunanistan’da ‘vatansız’ olarak yaşayan ve vatandaşlıklarını geri isteyenleri kapsıyor. Bu durumda olanlara 2007 yılından beri vatandaşlık verilmeye başlandı ve ekseri çoğunluğu yeniden vatandaşlık haklarına kavuştu. Maalesef süreç çok ağır ilerlese de, yine de işledi. Ancak, hâlâ Batı Trakya’da ‘vatansız’ konumunda az sayıda da olsa insanların olduğu görülüyor.

Buradaki sorun, bu konuyla ilgili bilgilerin bize dolaylı yoldan, yani diğer Bakanlık ve birimlerden gelmesi. Çünkü, bu insanlar vatandaşlıklarını geri alabilmek için başvuru yapmış değiller.

Bu insanların sosyal dışlanmaya maruz kaldığını varsayarak, Vatandaşlık Dairesi’ne bu durumdakilerin tespit edilmesi ve ilgili başvurunun yapılması için talimat gönderilecek.”

Yunan hükümetinin vatandaşlıklarını iade etmek istediği ülkede yaşayan ve birinci kategori saydığı Batı Trakya Türkü çok az sayıda bulunuyor. Öte yandan Yunanistan’ın ikinci kategori olarak gördüğü, zamanında vatandaşlıktan attığı ve yurtdışında yaşayan, sayıları yüzbinleri bulan Batı Trakya Türkü için ise bir işlem yapmayı düşünmediği görülüyor.

Yunan Vatandaşlık Yasası’nın eski 19. Maddesi hükmüyle Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri gerekçesiyle 60 binin üzerinde Batı Trakya Türkü vatandaşlıktan çıkartılmıştı.

İÇ SAVAŞ MAĞDURLARI İÇİN DE ADIM YOLDA

Aynı işlem Yunanistan’daki İç Savaş sonrasında Sovyetler Birliği topraklarına sığınanlar için de geçerli olacak. Zira bu kişiler de Batı Trakyalılar gibi vatandaşlıktan mahrum edilmişti.

ÇOCUKLARINA DA VATANDAŞLIK VERİLECEK

Baltsiotis’e göre, Batı Trakya özelindeki durumun ikinci kategorisinde, vatandaşlık haklarının ellerinden alınmasından önce bugün hak mücadelesi veren insanların çocukları öne çıkıyor. Atina bu insanlara vatandaşlık vermek için de kolları sıvamış durumda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ