Batı Trakya Online

Gümülcine Medresesi’nde öğrenciler tayinli müftü naibini okula sokmadı!

Gümülcine Medresesi’nde öğrenciler tayinli müftü naibini okula sokmadı!

Batı Trakya’da, Gümülcine Medrese-i Hayriye okulu öğrencileri, eğitim yılı açılışında okullarının özerkliğine yönelik baskılara tepki göstererek protesto düzenledi.

Açılış töreni için okula gelen, Yunan devleti tarafından atanmış Müftü Naibi Cihad Halil’e tepki gösteren öğrenciler, ana giriş kapısında kol kola girerek Müftü Halil’in okula girmesine izin vermedi.

Okul müdürü, encümen heyeti ve okul aile birliğinin müftü naibini okula davet etmediğini ifade eden öğrenciler, kendisinin okullarına girmesine izin vermeyeceklerini söylediler. Atanmış Müftü naibi ise Medrese’deki Yunanlı müdür yardımcısı tarafından davet edildiğini belirtti.

Atanmış Müftü Halil’in, tepkilere rağmen müdür yardımcısı tarafından açılış törenine davet edilmesinin protestoya yol açtığı ifade edildi.

Medrese öğrencileri, geçen yıl okullarındaki Türkçe derslerin azaltılmasını öngören kararda müftü naibinin de imzası olduğunu ifade ederek, kendisine tepki gösterdi ve kendisini okula girmesine karşı olduklarını vurguladılar. Öğrencilerle bir süre tartışan tayinli müftü naibi, Medrese’nin müftülüğe bağlı bir kurum olduğunu iddia etti. Gümülcine müftü naibi Halil, bir süre sonra telefonla polis çağırdı. Olay yerine gelen polisler, kısa bir süre Cihat Halil’le konuştuktan sonra olaya müdahale etmeden uzaklaştı. Daha sonra ise okula Rodop ili ortaöğretim müdürü Meri Kosmidu geldi. Öğrencilerden kendisinin ve müftü naibinin okula girmesine izin vermelerini isteyen Kosmidu, eğitim yılının ilk günü nedeniyle tören yapılacağını söyledi. Okul girişini tutan öğrenciler ise ortaöğretim müdürü Kosmidu’nun okula girebileceğini ancak müftü naibinin girişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Yaşanan tartışmaların ardından atanmış Müftü Halil, yan kapıdan içeriye alındı. Öğrencilerin çoğu açılış törenini protesto ettiği için törenin yapıldığı okul bahçesi boş kaldı.

Müslüman Cemaati Vakıflarına ait Medrese-i Hayriye’nin eğitim müfredatı ve icra yetkilerine ilişkin müdahaleler Türk azınlık temsilcilerinin tepkilerine yol açıyor. Atanmış Müftü Halil’in törene katılmak istemesi de bu müdahalelerden biri olarak değerlendiriliyor.

Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın dini liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri, devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor. Türk azınlık ise bu uygulamalara karşı çıkarak kendilerinin seçtiği müftülerin görev yapmasını istiyor.

Geçen yıl da öğrenciler, Türkçe ders saatlerinin azaltıldığı gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlemişti.

1455’ten beri eğitim veriyor

Gümülcine’de, Müslüman Cemaati Vakıflarına ait Medrese-i Hayriye, ilk olarak 1455’te Sohtabaşı Ali Bey tarafından “Sohtalar Medresesi” adıyla kuruldu.

Tarihi süreç içerisinde Yunancanın da okutulması şartıyla bölgedeki diğer medreselerle birleştirilerek “Hayriye Medresesi” adını alan medrese, 1923’ten itibaren Lozan Antlaşması hükümlerine göre Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığına bağlandı.

Başlangıçta 3 yıllık eğitim veren medreseye, 2000-2001 eğitim yılında Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından, 6 yıllık okul olarak ortaokul ve lise denkliği getirildi.

Bugün 350 civarında erkek ve kız öğrencisi bulunan ve Türkçe-Yunanca olmak üzere çift dilde eğitim veren medresede, dini derslerin yanı sıra fen dersleri okutuluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ