Batı Trakya Online

Eşinize sevginiz ‘kördüğüm’ gibi olsun

Eşinize sevginiz ‘kördüğüm’ gibi olsun

  Küçük bir sevgi sözü, muhatabın kalbini ısıtan sıcak bir tebessüm, samimi bir alaka… Basit gördüğümüz bu davranışlar mutlu bir yuvanın temelini oluşturuyor.

  Peki evlilik hayatınızda bunlara yeteri kadar yer verdiğinize inanıyor musunuz?

  Harikulade davranışlarıyla hayatı adeta dantela gibi ören Söz Sultanı (sas) bakın eşini mutlu etmenin yolunu nasıl öğretiyor bize.

  Hz. Aişe anlatıyor: Bir gün Efendimiz’e (sas) “Bana olan sevginiz nasıldır?” diye sordum. Efendimiz (sas) “Kördüğüm gibi.” diye cevap verdi. Her sorduğumda da “Ya Rasulallah kördüğüm ne haldedir?” soruma “İlk günkü gibi.” diye cevap verirdi.

  Bakın, olumsuzluk ifade eden ‘kördüğüm’ kelimesi Efendimiz’in (sas) beyanlarında, öyle güzel bir hal alıyor ki, olumsuz kelime olumluya dönüşmesinin yanı sıra muhteşem bir tasvire de bürünüyor: kördüğüm. Birbirine sımsıkı bağlı, yıpranmayan bir sevda, anlamında kördüğüm… Ve bu harika benzetmeye muhatap olan Hz. Aişe mutluluktan adeta uçuyor.

  Siz de eşinize güzel kelimelerle hitap edin

  Gelin ey sevda insanları! Madem gayemiz Efendimiz’e benzemektir, o halde eşimizi mutlu etmenin yollarını arayalım. İşte 3 teklif bizden, siz de kendi tekliflerinizi uygulayabilirsiniz:

  – Eşinize, sevginizin eksilmediğini ifade eden bir sevda mektubu yazın. Lakin sanal değil, gerçek mektup olsun.

  – Eşinizin anne babasına, ‘böyle harika bir eş yetiştirdikleri için’ birer hediye alın.

  – Efendimiz’in (sas) yaptığı gibi, siz de eşinize hitap edecek güzel sevgi sözcükleri ile hitap edin.

  Peygamberimiz(s.a.s.), Hz. Aişe(r.a.)’ye nasıl hitap ediyordu?

  Nezaket abidesi Peygamber Efendimiz, eşine hitap ederken sevgi sözcükleri kullanmayı ihmal etmiyordu. Meselâ Hz. Aişe’ye, ‘Uveyş’, ‘Aiş’, ‘Hümeyra’ gibi hoş anlamlara gelen isimlerle sesleniyordu.

  “Erkek gözden, kadın kulaktan doyar.” der atalarımız. Bu ifade bize erkek ve kadının gönlüne nasıl girileceğinin ip uçlarını ne güzel de veriyor. Bir hanım eşinin kalbine girmek istiyorsa öncelikle gözüne, beyefendi ise hanımının kulağına hitap etmeli.

  Evliliklerde sevgiyi ve aşkı yaşatan, monotonluğunu kıran kulaktır. Çünkü kulak, kalbe giden en etkili yoldur. Zira iyi ve kopmaz bir iletişim, öncelikle güzel hitapla başlar.

  Bozulan evliliklere baktığımızda ilk kaybedilen güzelliğin eşlerin birbirlerine hitap şekli olduğunu görüyoruz. Sözlülük veya nişanlılık sürecinde sarf edilen, “Canım, bitanem ve hayatım”lar zamanla yerini, “Baksana, hişt, alo, hop, bizimki, ananız, babanız..”a bırakıyor.

  İyi bir eş olmak güzel hitap ile başlar

  Özetle mutlu evliliklerde eşlerin birbirlerine hitap sözleri çok önemli ve değerlidir. Hanımefendi ve beyefendinin birbirlerine hitabı “sevgi, şefkat, saygı, ilgi ve yakınlık” hissettirecek şekilde olmalı. Eşler böylesi sözcükleri birbirlerinden sakınmamalı.

  Unutmayalım ki iyi bir eş olmak güzel bir hitap ile başlar…

  Hz. Aişe’ye: “Gözbebeğim!”

  Efendimiz’in hayatına baktığımızda hanımlarına en güzel sözlerle seslendiğini, sevgisini dille ifade ettiğini, onları sevdiğine dair sevgi sözcüklerini kullanmaktan kaçınmadığını görüyoruz. Mesela Allah Resulü, Aişe annemize, “Gözbebeğim – (Lübbetülayn)” diye hitap ediyordu. Zira eşleri O’nun için gözbebeğiydi. Onları öyle seviyor, öyle koruyordu.

  Bir nezaket abidesi olan Peygamber Efendimiz, aile hayatında muhatabına değer vermenin, sevginin devam etmesine ve artmasına vesile olduğunu biliyor ve bunu gerek söz, gerekse hareketleriyle ortaya koyuyordu. O’nun bu örnek halini Hz. Aişe validemiz şöyle anlatıyor: “Resulullah, hanımlarıyla baş başa kaldığında insanların en nezaketlisi ve güler yüzlüsüydü.”

  “Gül yüzlüm, al yanaklım!”

  Aişe annemiz, bir defasında kendisi için “Ben Allah’ın sevgilisinin sevgilisiyim.” demiştir. Kaynaklarımıza baktığımızda Efendimiz’in, Hz. Aişe annemize ‘Ayşecik’ anlamına gelen “Uveyş” veya Ayşem anlamına gelen “Aiş” diye hitap ettiğini görüyoruz. Hele bir de gül yüzlüm, al yanaklım manasına gelen “Hümeyra” sözcüğü vardır ki, bu söz, bir kadının gönül dünyasını okşayan ne hoş bir ifadedir.

  Efendimiz’in Aişe annemize söylediği bu ifadeler güzel Türkçemizdeki “Sultanım, gülüm, tatlım, kıymetlim, güzelim, hayatım, canım, cennetim, baharım…” gibi bir beyefendinin hanımını memnun edecek, aradaki sevgi bağını güçlendirecek sevgi sözcükleridir.

  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ