Batı Trakya Reklam
Batı Trakya Online

Yunan muhalefetinden Çipras’a istifa çağrısı

Dr. Nikolaos Stelya

Dr. Nikolaos Stelya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 90 makalesi bulunuyor.
Yunan muhalefetinden Çipras’a istifa çağrısı

Yunanistan’da en az 83 kişinin hayatını kaybettiği yangın felaketinin ardından, Başbakan Aleksis Çipras üzerindeki siyasi baskı artıyor. Facianın ilk saatlerinde sert söylemlere başvurmayan muhalefet partileri, üç günlük yasın sona ermesinin ardından Çipras ve kabinesini istifaya çağırdı.

ÇİPRAS: YANGINLARIN TÜM SİYASİ SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİYORUM

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, en az 83 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınlarının tüm siyasi sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi.

Çipras gazetecilere “Sizi buraya kabinemin ve tüm Yunan halkının önünde bu trajedinin tüm siyasi sorumluluğunu aldığımı söylemek için çağırdım” dedi.

Yunanistan Başbakanı “Çok karmaşık duygular içindeyim. İnsanların beklenmedik ve haksız bir şekilde hayatlarını kaybetmesinin acısını ve ağırlığını hissediyorum. Aynı zamanda yaptığımız her şeyin doğru olup olmadığı konusunda da büyük ıstırap çekiyorum” diye devam etti.

Başbakan Çipras insanların yardımına zamanında koşamadıkları için itfaiyecilerin suçlanamayacağını belirtti. Çipras bölgedeki kaçak yapılaşma ile ilgili olarak hızlı şekilde adım atılacağını da ekledi.

Çipras, yıllar boyunca ülkenin sahillerde kaçak yapılaşmanın oluştuğunu, bu durumu düzeltmek için bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını belirterek, “Buldozerleri çıkarıp mücadele etmemiz gerekiyorsa, daha sonraki trajediyi bekleyemeyiz.” ifadesini kullandı.

Ülkesinin 8 yıl sonra kurtarma paketinden çıkarak egemenliğini geri alacağını vurgulayan Çipras, kimsenin ülkeyi istikrarsızlaştırarak bunu engelleyemeyeceğini kaydetti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yangın bölgesindeki kaçak yapılaşmanın felaketin büyümesine yol açtığını söylemişti. Kaçak yapıların ormanlık bölgeye çok yakın olması ve denize kaçış yollarını tıkamasının, can kayıplarını artırdığı belirtilmişti.

‘HÜKÜMET VAZİFESİNİ YAPMADI’

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisinin sözcüsü Maria Spiraki, hükümetin dün akşam düzenlenen basın toplantısında kundaklama ihtimalini öne çıkarıp ihmal suçlamasını reddetmesini ve sabotaj şüphesi üzerinde durmasını eleştirdi. Spiraki, “Hükümet insanların yaşamlarını ve mülklerini koruma vazifesini yerine getirmedi” uyarısında bulunan Spiraki, Çipras ve mesai arkadaşlarının kamuoyundan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Sosyalist PASOK’un lideri Fofi Gennimata da hükümetin ‘devasa bir siyasi sorumluluğu’ olduğunu söyledi. Gennimata, “Tehdit altındaki bölgeler için ellerinde olan organize ve koordineli tahliye planını niçin vaktinde uygulamaya koyarak insanları korumadılar?” diye sordu.

İhmal suçlaması ile istifaya davet edilen Çipras ise felaketi masaya yatırmak için kabinesini acil toplantıya çağırdı.

ATİNA ÜNİVERSİTESİ ‘İHMAL’ DİYOR

Atina Üniversitesi de, yangınla ilgili hazırladığı raporda hükümeti ihmalle suçladı. Raporda, yangının ‘orman ve yerleşim birimlerinin, en yüksek insani kayıp olasılığını yaratacak şekilde iç içe olduğu bir bölgede’ çıktığı vurgulandı. Rapora göre, önlem alınmadığı durumlarda yangının böylesine ağır kayıplara yol açması şaşırtıcı değil…

Eleştiriler giderek artarken, Çipras’ın kabine toplantısından çıkacak sonuç merak konusu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ