Batı Trakya Online

Büyük Doğanca – Mega Dukato

Büyük Doğanca – Mega Dukato

  Büyük Doğanca (Mega Dukato) köyü Gümülcine’nin Güneyinde, Maronya yolu üzerinde ve Gümülcine’ye yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır.

  Rivayetlere göre köyün bugünkü yerleşim yeri üçüncüsüdür. Köy halkı daha önce su taşkınlıkları ve salgın hastalıklar nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalmıştır.

  Köyün kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine dayanmaktadır. Köyde eski yıllara ait birçok mezar taşı bulunmaktadır. Bunu cami avlusunda bulunan mezarlığın içerisindeki mezar taşlarına baktığımızda rahatlıkla görmekteyiz. Burada 1500’lü yıllara ve öncesine ait taşlara rastlanmaktadır.

  Köyde iki mezarlık, bir ilkokul ve bir cami bulunmaktadır. Okulun 26 dönüm, caminin ise 36 dönüm tarlası bulunmakta, bu yerler müzayede sonucunda ilgilenen kişilere kiralanmaktadır.

  Tarımla geçinen köy halkının en önemli tarımsal ürünleri; pamuk, bamya ve buğdaydır. Ayrıca küçük çapta bir çok işletme bulunmaktadır. Oto tamirhanesi, demirciler, marketler, nalburiye, benzinci gibi işletmeler önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bunun yanında hemen hemen her aileye gelen emekli maaşları da köy halkının geçimine yardımcı olmaktadır.

  450 kişi olan köyün nüfusu, yaz aylarında yurt dışından gelen gurbetçilerle birlikte 550 kişiye ulaşmaktadır. Fakat her köyde olduğu gibi genç sayısı bu köyde de her geçen gün azalmaktadır. Gençlerin çiftçilikle ilgisi yok denecek kadar azdır.

  Köyün su sorunu son zamanlarda çok büyük bir problem oluşturmaktadır. Sık sık kesilen sular köy halkını zor durumda bırakmakta, özellikle yaz aylarında suyun olmaması bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir.

  Ulaşım genelde her ailede bulunan özel arabalarla gerçekleşmektedir. Halk otobüsleri de sık aralıklarla köyden geçtiğinden, Gümülcine’de eğitim gören öğrenciler bu toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır.

  Sağlık hizmeti köye yapılan kültür merkezinde, köye gelen doktorlar tarafından verilmektedir. Belirli aralıklarda köye gelen doktorlar, burada hastalarla ilgilenmektedir.

  Köyde bir kültür merkezi olmasına rağmen sosyal etkinlikler ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Bu gerçekten önemli bir konudur ve ilgili kişiler bu konu üzerine düşünmelidir.

  Üniversite mezunlarının sayısının hayli yüksek olduğu Büyük Doğanca köyünde; avukat, doktor ve öğretmen bulunmaktadır. Büyük Doğanca köyü; Batı Trakya’nın önde gelen köylerinden olup milletvekilliği, vali yardımcılığı, belediye meclis başkanlığı gibi makamlarda görev yapmış kişiler yetiştirmiştir.

  Büyük Doğanca’da güzel bir futbol sahası olmasına rağmen köyde futbol takımı hem ekonomik, hem de futbolla ilgilenen kişilerin az olmasından dolayı faaliyetlerini durdurmuştur.

  Köy gençliği birbiriyle birlik içerisindedir ve bunu her zaman korumuştur.

  Köyün gençleri tarafından her yıl köy meydanında geleneksel köy eğlencesi düzenlenmektedir.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ