Batı Trakya Online

Batı Trakya’da 3 Türk aday belediye başkanı seçildi

Batı Trakya’da 3 Türk aday belediye başkanı seçildi

Yunanistan yerel seçimlerinde Batı Trakya’daki yerel yönetimlerde 3 Türk belediye başkanı seçildi.

Yunanistan’da bölgesel ve yerel seçimlerde ana muhalefet merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ülke genelinde başarı gösterdi. Başkent Atina ve ikinci büyük kent Selanik’te ana muhalefetteki Yeni Demokrasi (ND) partisinin adayları belediye başkanlıklarını kazandı.

Yunanistan İçişleri Bakanlığının verilerine göre, yerel seçimlerin tamamlanmasıyla ND’nin desteklediği adaylar 13 eyaletin 11’inin yanı sıra başkent Atina ve Selanik gibi önemli merkezlerde de seçimi kazandı.

Atina’da seçim yarışında ND’nin desteklediği Kostas Bakoyannis, oyların yüzde 65,2’sini alarak iktidardaki SYRIZA’nın adayı Athanasios Iliopoulos’a karşı yarışı önde tamamladı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Selanik’te de yine ND’nin adayı Konstantinos Zervas yüzde 66’lık oy oranıyla yeni belediye başkanı oldu.

İkinci tur sonucunda ND’nin adayları Girit ve Kuzey Ege dışındaki tüm eyaletlerde bölge valiliklerini kazandı.

Başkent Atina’nın içinde bulunduğu Attiki bölgesinin yeni valisi ikinci turda oyların yüzde 65’ini alan ND adayı Yorgos Patoulis oldu. Patoulis, SYRIZA’dan aday olan görevdeki Rena Douru’dan koltuğu devralacak.

Batı Trakya’da 3 belediyede Türk başkan

Türk ve Müslüman azınlığın yaşadığı Batı Trakya’da ise 3 Türk belediye başkanlıklarını kazandı.

İskeçe ilindeki Mustafçova Belediyesinin yeni başkanı Rıdvan Delihüseyin

Mustafçova Belediyesinde ikinci haftaya kalan yarışta Rıdvan Delihüseyin halihazırdaki Belediye Başkanı Cemil Kabza’yı geride bırakarak başkanlığı kazandı. Rıdvan Delihüseyin 800 oyun üzerinde bir fark yakalayarak Mustafçova Belediyesinin yeni Başkanı oldu.

Mustafçova Belediyesinde gelenek bozulmadı. Bugüne dek seçilmiş hiçbir belediye başkanı peşpeşe iki dönem başkanlığı kazanamadı. Bu gelenek yine bozulmadı ve Cemil Kabza belediye başkanlığını kaybetti.

İkinci hafta yarışında 11734 oy kullanıldı. Bunlardan 296 geçersiz ve 159 beyaz oy çıktı. Oyların 11279’u geçerli sayıldı. Rıdvan Delihüseyin geçerli oyların 6046 (%53,60)’sını alarak Mustafçova Belediyesinin yeni başkanı oldu. Cemil Kabza ise 5233 oy ile %46,40 oranında kaldı.

Kozlukebir Belediyesi Rıdvan Ahmet ile yola devam kararı aldı

Rodop iline bağlı Kozlukebir Belediye’sinde ikinci tura kalan halihazırdaki başkan Rıdvan Ahmet ile seçimlere ilk kez katılan Erdem Hüseyin belediye başkanlığı için yarıştı. Rıdvan Ahmet yeniden başkan seçildi.

Birinci turda yaklaşık %48’lik bir oy oranı yakalayan Rıdvan Ahmet ile yaklaşık %41’lik oy oranına ulaşan Erdem Hüseyin 2 Haziran Pazar günü yapılan ikinci tur seçimde yarıştı. Rıdvan Ahmet ikinci turda rakibine üstünlük sağlayarak yeniden belediye başkanı seçildi.

İkinci turda Rıdvan Ahmet %52,17’lik oy oranı ile 5972 oy alırken, Erdem Hüseyin de %47,83’lük oy oranı ile 5474 oy aldı.

Önder Mümin Yassıköy’ün yeni belediye başkanı oldu

Rodop ilinde Hristiyan nüfusun da bulunduğu Yassıköy Belediyesinde Önder Mümin, Kiryakos Amucas’a karşı girdiği ikinci tur mücadelesini kazandı.

Daha önce Eyalet Başkanı Hristos Metios’un listesinden eyalet meclis üyesi seçilen, eyalet başkan yardımcılığı görevi yapan, ardından Metios’un grubundan istifa ederek bağımsız olarak eyalet meclis üyeliği vazifesini sürdüren  Önder Mümin, Yassıköy Belediye Başkan adaylığı için erken kolları sıvamış ve iddialı bir şekilde seçimlere katılmıştı.

Önder Mümin seçimlerin birinci turunda %40’ın üzerinde oy alarak tüm rakiplerini geride bırakmış Kiryakos Amucas ile ikinci tura kalmıştı.

Yassıköy Belediye’sinde ikinci turda 9338 oy kullanıldı, 219 geçersiz ve 188 beyaz oy çıktı. 8931 oy ise geçerli sayıldı. Önder Mümin geçerli oyların %65,98’ini yani 5893 oy alarak Belediye Başkanı seçildi. Amucas ise %34,02’lik oy oranı ile 3038 oyda kaldı.

Yunanistan’da yerel seçimler iki aşamalı gerçekleştiriliyor. İlk turda herhangi bir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması halinde, en yüksek oyu alan iki aday ikinci turda yarışıyor.

26 Mayıs’taki ilk turda belirlenemeyen 13 eyaletin 7’si ve 332 belediyenin 229’unda yeni yerel yöneticiler belirlenerek, seçim süreci tamamlandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ