Basın-Yayın Özgürlüğü
Batı Trakya Online Reklam

Batı Trakya’da son yıllarda Türkçe yayın yapan gazetelerin sayısında artış gözlemlenmektedir. Ancak, Türkçe yayın yapan organlar açık bir baskı politikası ile karşılaşmasalar da, hükümetin basın-yayın organlarına sağladığı (basın kartları, dağıtım) yardımlar konusunda ayrımcı bir politikayla karşı karşıya kalmaktadırlar. Mevcut gazete ve dergiler, zor şartlar altında yayınlarına devam etmeye çalışmaktadır. Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlık ile ilgili olarak Türk ve Yunan politikalarına yönelik eleştirileriyle tanınan ve bir dergi (Batı Trakyanın Sesi) ile bir radyo istasyonu (Işık) sahibi olan Abdülhalim Dede 1997 yılında illegal bir radyo istasyonuna sahip olduğu gerekçesiyle hapse atılmıştır. Helsinki Yunanistan Temsilciliği’nin açıklamalarına göre ise, özel radyo istasyonları ruhsat almadan yayın yapabilirler. Ancak Abdülhalim Dede, ruhsat almadan yayın yapan özel radyo istasyonu sahibi olarak ceza alan tek kişidir. Yine 1997 yılında, Batı Trakya’nın Sesi dergisinde yayımlanan bir makale nedeniyle Abdülhalim Dede altı ay hapis cezası almıştır. Ancak, insan hakları örgütlerinin bu konudaki baskılarının etkisini göstermesi sonucu, Haziran 1999’da Yunan yargısı temyiz yolu açık olmak üzere Dede’nin cezasını iki aya indirmiştir.

Batı Trakya’da süreli yayınların çoğu düzenli olarak çıkmamaktadır. Ayrıca bu yayınların tirajları, Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk azınlığın nüfusu göz önünde bulundurulduğunda oldukça düşüktür. Bunun dışında 2000’li yıllar ile birlikte Türkiye’de yayımlanan gazete, dergi ve kitapların Batı Trakya’ya girmesine müsaade edilmeye başlanmıştır. Türkiye’de yayımlanan birçok gazete ve dergi aynı vakitte Batı Trakya’ya ulaşmaktadır. Bu yayınlar, azınlığın Türkiye ile bağlantısını güçlendirmektedir.

 

Batı Trakya Online - Batı Trakya Türkleri Resmi Sitesi ©2000-2015 Designed by Eyüp Hacı Yakup Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemiz, En iyi Internet Explorer 8 ve üzeri , Firefox  ve Google Chrome  tarayıcıları ile görüntülenmektedir.Norton Güvenli Web SitesiOnline kullanıcılarMcAfee Güvenli Web Sitesi